+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Sel En çok Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sel En çok Nerelerde Görülür
  sel en çok nerelerde görülür kısaca 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Sel en çok hangi bölgemizde görülür?


  Binlerce yılda oluşan bitkisel toprak sel felaketi ile yok olmaktadır. Sel sadece toprağa değil ekili alanlara da zarar vermektedir.


  2007 ve 2008 yıllarında ülkemizde kuraklık hakim olurken 2009 yılı yaz aylarında özellikle başta Karadeniz, Doğu Anadolu olmak üzere Trakya illerinde şiddetli yağışlar sel felaketlerine neden olmaktadır. 2007 ve 2008 yıllarındaki kuraklıktan dolayı tarımda ciddi zararlar ve ekonomik kayıplar olmuştur.


  Ülkemizde ise en fazla sel felaketi, Karadeniz Bölgesi’nde ve büyük ırmakların vadilerindeki ovalarda yaşanır.


  Daha yeni Artvin-Şavşat, Ordu-Perşembe, Bartın, Hatay-Yayladağı, Erzurum, Tekirdağ ve Edirne illerinde görülen sel felaketleri daha önce Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgesindeki illerimizde de görülmüştür. Bu sel felaketleri ciddi can ve mal kaybına neden olmuştur. Evler ve işyerleri zarar görmüştür. Tarım arazileri, içme suyu ve kanalizasyon sistemleri, köprüler ve karayolları ciddi zararlar görmüştür. Zarar gören içme suyu şebeke sistemlerinden su numuneleri alınarak derhal anaiz edilmelidir. Salgın hastalıklarını önlemek için bunun yapılması gereklidir. İçme suyu kirli çıkmışsa halk uyarılmalıdır. Altyapı sistemlerinin eski haline getirilmesi için ciddi yatırımlar yapılması gerekmektedir. Barajlara ve göllere önemli miktarda çamurlu su taşınmaktadır.
+ Yorum Gönder