+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Relikt Bitki Türkiyede Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Relikt Bitki Türkiyede Nerelerde Görülür
  relikt bitki türkiyede nerelerde görülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  RELİKT BİTKİ


  Kalıntı, eskiden kalma, günümüze gelme…Paleoklimatik koşullarda yetişerek yaygın bir durum alan, fakat iklim koşullarının değişmesi üzerine günümüzde zorlukla yaşamını sürdüren bitki toplulukları ve bunların üyeleri. Relik bitkiler genellikle türleri ortadan kalkmaya doğru giden bitkilerdir ve çoğunluğu endemiktir.

  relikt bitki.jpg

  Örneğin, Karadeniz Bölgesinde yer yer kıyı kuşağında ve ve ardındaki oluklarda bulunan Akdeniz bitki toplulukları, daha önce bu bölgeye Akdeniz iklim koşulları egemen iken yerleşmişler; ancak, günümüz koşulları altında da yetişmelerini sınırlı olarak sürdürme olanağı bulmuşlardır. Güneybatı Anadolu’da Köyceğiz, Marmaris dolaylarında küçük ormanlar oluşturan Sığla (Günlük) ağacı (Liquidambar Orientalis) de relik bitki özelliği göstermektedir.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Türkiyedeki Bitki Toplulukları Relikt

  Buzul devrinde yaşayabilen iklimlerin ısınmasıyla günümüzde dağların yüksek kesimlerindeki soğuk alanlarda yaşamını sürdüren eski devre ait bitkilerdir.

  Endemik Bitki: Ancak sıcak iklimlerde yetişen ama ülkemizde Torosların güneye bakan sıcak yamaçlarında yetişme ortamı bulabilen bitkiler.

  Geniş Yapraklılar: Kayın,Kestane,Meşe, Dişbudak,Ihlamur,

  Kavak İğne Yapraklılar: Ladin, Köknar, Sarıçam, Karaçam, Kızılçam

  A – ORMANLAR

  1.Karadeniz Ormanları:
  Türkiye ormanlarının %25'idir. Nem ve Yağış fazla olduğundan çeşitlilik fazla ve bitki örtüsü gürdür. Bu ormanlar;
  • Doğudan Batıya
  • Alçaktan Yükseğe
  • Kuzeyden Güneye doğru yükselti ve yağışın değişmesine paralel olarak farklılaşır.

  2.Batı Anadolu Ormanları: Çanakkale Boğazı ile Ege Kıyılarını kapsar. Kuzeyde Karadeniz ormanlarındaki benzerlik güneye doğru Akdeniz ormanlarına dönüşür.

  3. Akdeniz Ormanları:
  Karedeniz ormanlarından farkı kuraklığa dayanıklı olmalarıdır. Kıyıda 1000 m.lere kadar çıkan Maki kuşağının sona erdiği yerde başlayan orman kuşağı Toros Dağları boyunca uzanır. Sadece kuraklığa dayanabilen iğne yapraklı orman kuşağı yer alır. Bu ormanlar Karadeniz ormanları kadar gür değildir.
  4. Doğu ve İç Anadolu Ormanları: İç kesimlerde sık olmamakla birlikte dağların yağış alan yüksek yerlerinde bulunurlar. Daha alçak yerlerde ise insanların tahribi sonucu yok edilmiş orman artıkları olan tek tük ağaçlar vardır. (Antropojen Bozkır)

  B – MAKİ Akdeniz iklimi etkisindeki kıyı bölgelerimizde insanların tahrip ettiği orman kuşağının yerinde oluşan bitki topluluğudur. Makiler çalı yada ağaççık olarak tanımlanır. Yüzlerce çeşidi vardır.

+ Yorum Gönder


relikt bitki türkiyede nerelerde görülür,  relikt bitki nerelerde görülür,  relikt bitkiler nerelerde görülür,  relikt bitkiler en fazla nerede görülür,  türkiye relikt bitkiler