+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Regosoller Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Regosoller Nerelerde Görülür
  regosoller nerelerde görülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye  REGOSOLLER

  Volkanlardan çıkan kum boyutundaki malzeme ve akarsuların biriktirdiği depolar veya yamaç eteklerindeki kumlu kolüvyal depolar üzerine oluşan topraklardır.

  Ülkemizde bu tür topraklar; II. zamanda oluşmuş gevşek yapılı kum taşlarının yaygın olduğu sahalarda, volkanik kumların bulunduğu sahalarda ve granit, gnays, mikaşist ve kuvarsit gibi kayaların bulunduğu sahalarda gelişmiştir. Su geçirgenliği ve havalanması iyi olan bu topraklar besin maddeleri bakımından fakirdir. Bu tür topraklar tarım amaçlı kullanılabilmektedir. Örneğin, İç Anadolu Bölgesi’nde Kapadokya yöresindeki kumlu volkanik topraklarda patates tarımı ve bağcılık gelişmiştir.

  regosoller.jpg

  Bu topraklar üzerinde ayrıca tahıl tarımı da yapılır. Ancak yörede volkanik kumlu toprakların bulunması patates tarımının yaygın olmasında etkili olmuştur. Çünkü patates, gevşek yapılı olan kumlu topraklarda tarımı daha kolay yapılan bir üründür.
  Anahtar Kelimeler: koluvyol toprak nerde bulunur regosol toprak nerelerde görülür regosol toprak nerelerde olur regosoller hangi toprakta bulunur regosoller nasıl oluşur regosollerin ozellikleri türkiye\de regosoller nerede olur

+ Yorum Gönder


Regosoller,  regosol topraklar nerede görülür,  REGOSOL,  regosol toprak nerede görülür,  regosoller nerede görülür,  regosol toprak tipi nerede