+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Yeryüzünde Deprem Daha çok Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yeryüzünde Deprem Daha çok Nerelerde Görülür
  yeryüzünde deprem daha çok nerelerde görülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye  YERYÜZÜNDE DEPREM

  Yeryüzünde depremin en sık görüldügü alan Pasifik su çevresi (Pasifik ateş hattı)'dır. İkinci kuşak ise Akdeniz himalaya deprem kuşagıdır
  . Dünyada depremin en az oldugu alanlar ise İskandinav ülkeleri (İsveç, Norveç, Sibirya, ABD, Fillandiya, Brezilyanın dogusu, Kuzey Afrika, Avustralya)'dır. Ülkemiz Alp Himalaya dag kuşagında yer aldıgından ülkemizde de depremler sık görülür.

  Yeryüzünde meydana gelen depremlerin % 68′i bu kuşakta meydana gelmektedir. İkinci bir kuşak, Avrupa ve Asya arasında uzanmaktadır. Yeryüzündeki depremlerin % 21′i bu kuşakta meydana gelmektedir. Üçüncü kuşak ise Atlas okyanusunun ortasındaki sırtlar boyunca uzanmaktadır. Meydana gelen depremlerin % 11 ‘i bu kuşak boyunca görülmektedir.

  yeryüzünde deprem.jpg

  Dünya’da her yıl 150 000 deprem olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bunların büyük bir bölümü o kadar hafiftir ki insanlar hissedemez. Bunları sadece sismograflar kaydedebilmektedir. Her yıl 20 ile 50 arasında ciddi can ve mal kaybına yol açan deprem gerçekleşmektedir. Dünya’da depremlerin en az etkili olduğu yerler ise eski kara kütlelerinin bulunduğu Kanada, Kuzey Avrupa, Sibirya, Arabistan Yarımadası gibi bölgelerdir.

  Hindistan ve Türkiye Dünya’daki depremlerin % 21′inin görüldüğü Asya ile Avrupa arasındaki deprem kuşağında, Şili ise depremlerin % 68′inin görüldüğü Büyük Okyanus’u çevreleyen deprem kuşağında yer alır. Ancak Danimarka eski kara kütlelerinin üzerinde bulunduğundan, Danimarka’da depremlerin etkili olduğundan söz edilemez.

+ Yorum Gönder