+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Püskürük Kayaçlar Nerelerde Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Püskürük Kayaçlar Nerelerde Görülür
  püskürük kayaçlar nerelerde görülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye  PÜSKÜRÜK KAYAÇLAR

  Kayaç, çeşitli minerallerin veya mineral ve taş parçacıklarının bir araya gelmesinden, yahutta tek bir mineralin çok sayıda birikmesinden meydana gelen katı birikintilerdir. Kayaç terimi eski Türkçede sahre, yeni Türkçede külte ve yabancı dillerdeki rock, roche, gestein sözcükleri karşılığı kullanılmaktadır.Kayaçlar oluşumları sırasındaki doğal ortamı yansıtan bir çeşit belgelerdir. Yer kabuğunun jeolojik gelişmesinin izleri bu çeşit kayaçlar üzerinde işlenmiştir. Bu nedenle onlar, Yer tarihinin doğal belgeleri sayılır.

  püskürük kayaçlar.jpg

  Kayaçlar, mineral yapılarına, kimyasal bileşenlerine, barındırdığı bileşenlerin dokularına ve oluşumuna neden olan etmenlere göre sınıflandırılmaktadır. Bu belirleyiciler yardımıyla yapılan sınıflandırma, üç ana kayaç türünü içerir; bunlar Magmatik kayaçlar, tortul ve başkalaşım kayaçlarıdır. Bu sınıflandırmada daha çok parçacıkların büyüklükleri temel alınmıştır. Bir kayacın başka bir kayaca dönüşümü, kayaç döngüsü adı verilen bir jeolojik modelle gösterilmektedir. Kayaçlarla ilgilenen bilim dalına petrografi adı verilir. Petrografi, Jeoloji'nin temel dallarından biridir.

+ Yorum Gönder


püskürük kayaçlar nerelerde bulunur,  dış püskürük kayaçlar nerelerde görülür,  türkiyede püskürük kayaçlar nerede bulunur,  püskürük kayaçlar nerelerde görülür,  türkiyede püskürük kayaçlara nerelerde rastlanır,  püskürük taşlar nerelerde bulunur