+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Stencil nedir nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Stencil nedir nasıl yapılır
  Stencil nedir nasıl yapılır hakkında bilgi


  Gerekli Malzemeler;

  •Daha önce boyanmış obje
  •Stencil şablonları
  •Uygun renklerde akrilik boyalar

  •Değişik boyutlarda stencil fırçaları
  •Akrilik boyayı üzerine sıkabileceğiniz bir kap (plastik tabak, fayans parçası vb)
  •Şablonu objeye yapıştırmak için bant (boyayı kaldırmayacak malzeme olmasına dikkat ediniz)
  •Su kabı
  •Peçete


  Stencil nedir nasıl yapılır hakkında bilgi1.jpg


  Bu teknik şablon kullanılarak yapılır. İşlem bittikten sonra resimler çizilmiş gibi düzgün olacaktır. Bu tekniği tek olarak uygulayabileceğiniz gibi, diğer tekniklerle birlikte de kullanabilirsiniz. Şablon kullanarak desen oluşturmada kullanacağınız boyalar zemin boyasından farklı olarak akrilik olmalıdır. Aksi takdirde boya dağılacak ve istediğiniz desen oluşmayacaktır.

  Stencil nedir nasıl yapılır hakkında bilgi2.jpg

  Resimde görüldüğü gibi şablonu objeye kaymayacak şekilde yapıştırdıktan sonra akrilik boyayı fayans üzerine sıkınız. Boya çabuk kuruyacağı için az miktarlarda sıkmanızda yarar var. stencil fırçasını suya batırdıktan sonra gazetede hafifçe suyunu alınız. Akrilik boyaya dik olarak batırdıktan sonra şablon üzerinde hafif tamponlama hareketiyle boyamaya başlayınız. Fırçada boya bittikçe aynı hareketleri tekrarlayınız.


  Stencil nedir nasıl yapılır hakkında bilgi3.jpg
  Bu teknikte birden fazla rengi üst üste veya geçişlerde kullanarak tonlama yaparsanız daha güzel resimler ortaya çıkacaktır. Değişik renklerde çalışırken fırçanızı yıkadıktan sonra peçete ile kurularsanız renkler fırçada birbirine karışmaz. Şablonda kayma veya boyada fazla sulandırma nedeniyle dağılma olursa, dağılan boyaların üzerini ince desen fırçasıyla zemin renginde boyayarak sorunu çözebilirsiniz.
  Stencil nedir nasıl yapılır hakkında bilgi4.jpg  Örnekte daha önce boyanmış kutu üzerine değişik renk ve büyüklükte kelebekler yapılmıştır.

  Stencil nedir nasıl yapılır hakkında bilgi5.jpgStencil nedir nasıl yapılır hakkında bilgi6.jpg


  Kategori: Ahşap Boyama
  Etiketler: , ahşap, Ahşap Boyama, ahşap boyama anlatımı, ahşap boyama hakkında, ahşap boyama hakkında bilgi, ahşap boyama hakkında bilgiler, ahşap boyama incelikleri, ahşap boyama nasıl yapılır, ahşap boyama nedir, ahşap boyama okulu, ahşap boyama renkleri, ahşap boyama tafsiyeleri, ahşap boyama tarihi, ahşap boyama vernik, ahşap boyamanasıl yapılır, ahşap boyamanın incelikleri, ahşap boyamanın püf noktaları, ahşap dekorasyon, el sanat, el sanat nedir, el sanatları, el sanatları hakkında, el sanatları hakkında bilgi, el sanatları hakkında genel bilgi, el sanatları malzemeleri, el sanatları nedir, el sanatları nelerdir, el sanatlarımız, ev dekorasyonu, ev dekorasyonu hakkındaevimi nasıl dekor edebilirim, stencil, stencil hakkında, stencil hakkında bilgi, stencil ile ahşap, stencil ile ahşap boyama, stencil nedir, vernik, vernik çeşitleri, vernik çeşitleri hakkında, vernik kullanımı, vernik nasıl kullanılır, vernik nedir
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Bir sanat tekniği olan Stencil eşya üzerine yapılan güzel süslemelerdir. Sade duran bir eşyayı alarak onu daha güzel bir hale getirebilirsiniz.Kolaylıkla yapıla bilen Bu sanat tekniğinde istediğiniz rengi kullana bilirsiniz.
+ Yorum Gönder


stencil nedir,  stencil nasıl yapılır,  stencil tekniği nedir,  stencil şablon nedir,  ahşap boyama stencil tekniği,  stencil şablon nasıl yapılır