+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Pablo Picasso-Örnek Tabloları ve Kısa Yaşam Öyküsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Pablo Picasso-Örnek Tabloları ve Kısa Yaşam Öyküsü
  Pablo Picasso  Pablo Picasso1.jpgPablo Picasso2.jpgPablo Picasso3.jpg
  YAŞAM ÖYKÜSÜ:

  20 yüzyil sanat tarihine baktigimizda karsimiza devamli Pablo Picasso isminin ciktigini görürüz. Sanatci gerek ressam, gerek heykeltras, gerekse de grafiker olarak yaraticiligi ve yenilik arayislari ile kendi zamaninda yasamis olan sanatcilarin devamli bir adim ilerisinde olmayi basarmis, fakat bu cok yönlülügün yaninda zamaninin en cok elestirilen sanatcisi olmustur.

  Pablo Picasso Ispanya'nin Malaga sehrinde dogar. Babasi da ressam ve bir sanat okulunda egitmendir. Oglunun yetegini fark ederek onunda bir ressam olmasi icin caba gösterir.

  Picasso 20 yaslarinda Paris'e gelir. Bu siralalarda Van Gogh ve Toulouse Lautrecs etkilendigi kisilerdir ve "Mavi Dönem" olarak adlandirilan resimleri yapar. Bu döneme ait calismalarinda melankolik ve soguk bir mavi hakimdir. Tablolarinda hasta, sakat , yardima ihtiyaci olan insanlari isler. 1905 yilinda resimlerine hakim olan renkler ve konular degisir. Soguk mavinin yerinin sicak bir pembe almistir. Artik konulari danscilar, akrobatlar ve palyacolardir. Bazen oldukca basit formlar kullanir ama kimi calismalarinda ayrintilara önem verir.

  1907 yilinda yaptigi Demoiselles d' Avignon isimli tablosu ile Kubismus'u baslatir ve gelecek yillarda bu akimin degisik kollarinin gelistirilmesinde de bizzat rol alir.

  Sanatcinin calismalarinda göze carpan belli bir düzen ve ahengin olmamasidir. Cogu zaman yeni yapitlari eski calismalari ile tezat olusturur. Tipki sanatcinin hayati gibi. 1930'lu yillarda Picasso portrelerde insan suratlarini bir bütün icinde iki parca olarak cizmeye baslar. Bir parcayi profilden cizerken diger
  yarisini da önden cizer. Bu döneme ait resimler sanatcinin bugün belki de en cok taninan calismalarini olusturmaktadir. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Yaptığı güzel çalışmalarla tanınınmış olan Pablo Picasso 25 Ekim 1881 yılında dünyaya gelmiştir. 20. yılın en iyi ressamlarından biri olduğu kabul edilmiş resim ve heykeltıraşlarıyla kübizm akımının temelini atmıştır.
+ Yorum Gönder


picasso tabloları,  womaninarmchairto5,  picasso örnekleri