+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda El sanatları Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: El sanatları Nedir?

  İsime çok yaradı
  Cevap: El sanatları Nedir? sayfa üç frmacil 3 Cevap: El sanatları Nedir?

 2. Asel
  Bayan Üye


  El Sanatı: Hünerli el işçiliğiyle eşya yapımı.

  Yapımı hüner gerektiren, deseni, rengi ve modeliyle kullananın zevkini okşayan, elişi eşya yapımına el sanatı denir. Bu sanat zorunlu bir ihtiyaçtan çok süs eşyası ihtiyacını karşılamağa yarar. Elsanatının diğer özellikleri, üretilen malın harcıâlem olması, basit araçlar kullanılarak elle yapılması ve genellikle birbirine tıpatıp benzer olmamasıdır. Halıcılık, kilimcilik, ince terzilik, kunduracılık, bakırcılık, yemenicilik, urgancılık, yazmacılık v.b. birer elsanatıdır.

  El Sanatı.jpg.


  İş gücü

  Elsanatları genellikle çok az işgücü kullanan bir çalışma alanıdır. İş birimi genellikle bir usta, bir kalfa ya da çıraktan oluşur. Türkiye’de otuzu aşkın elsanatı dalında yarım milyondan fazla insan çalışır. Bunun yüzde 15′i giyim, yüzde 16′sı halı-kilim, yüzde 10′u ayakkabı, yüzde 7′si doğramacılık, yüzde 5′i demircilik dallarında iş yapar. Elsanatları büyük ölçüde yurt içi ihtiyaçlarını karşılamağa dönüktür. Son yıllarda dış pazarlara dönük hediyelik eşya ve süs eşyası üretimi de önem kazanmıştır.

  Teknoloji

  Elsanatları için belirli bir üretim yöntemi ve kesin çizgilerle belirlenebilecek bir teknoloji söz konusu değildir. Bu sanatlarda kullanılan geleneksel yöntemler ve basit teknikler yöreden yöreye bile değişir. Ancak el hüneri, geleneksel renk, desen ve şekil bu sanat için önemli ve kendine özgü bir gelişme gösterir. Sözgelimi halı, kilim yapımı, bez dokuma (Şile bezi), sim-sırma işleme, ekin saplarından hediyelik süs eşyası yapımı, ağaç işleri, çinicilik, bakırcılık, taş oymacılığı geleneksel bilgi ve görgüye göre, çoğunlukla ilkel araç ve gereçler kullanılarak yapılır. Ancak bu sanatlarda kişisel yaratıcılık teknolojik yenilikten çok önemli olduğu için bu durum elsanatları açısından bir kusur sayılmaz.
 3. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim 100 almaya yaradı

 4. Ziyaretçi
  çok işime yaradı saoll

 5. Ziyaretçi
  çok iyi yapilmiş veçok iyi bilgiler aldim teşekkür ederim

 6. Ziyaretçi
  işime yaradı tşk ederim öğretmene göstermedim ama inşallah ben de 100 alırım sosyalden tabi öğretmen 100 verirse

 7. Ziyaretçi
  çok işime yaradı çok teşekürler

 8. Ziyaretçi
  bnm işime çok yaradı çok iyi anlatmıs bu site çok iyiii

 9. Ziyaretçi
  çok gzl çok şükür oh içim rahatladı oh oh

 10. Ziyaretçi
  gerçekten çok işime yaradı 2. cisi çok güzel yazmıssınız gerçekten çok teşekkür ederim .

+ Yorum Gönder


el sanatları nedir,  el sanatları nelerdir,  el sanatı nedir,  el sanatı nedir kısa bilgi,  el sanatları hakkında kısa bilgi,  el sanatlarımız nelerdir