+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Heykel Nedir Heykel Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Heykel Nedir Heykel Hakkında Bilgi
  Heykel ile ilgili Bilgi

  Çeşitli maddelerden herhangi bir hayvan, insan ve eşyanın üç boyutlu olarak yapılan şekline Heykel denir. Heykel adı genellikle tam vücutlu olan yapıtlara denir. Heykellerin etrafı tamamen boş olup, bir yere dayanmazlar etraflarında dolaşılabilinir. Bele kadar yarım olan insan heykellerine Büst adı verilir. Heykel denince tek şekil akla gelir. Bir kaç şekilden meydana gelen yapıtlara Heykel grubu denir. Heykeller madde olarak taş, mermer, maden, ağaç, alçı, çamur, plastilin, balmumu, çimento v.b. dan yapılır. Maden hâriç sert olan maddeler oyularak, traş edilerek, yumuşak maddeler ise şekillendirilerek, maden heykellerde dökülerek meydana getirilir. Heykellerin doğadakinden küçük olanlarına Heykelce, büyük olanlarına Colossale-büyük heykel, Doğadakinin aynı olanlarına da çoğunlukla Heykel denir.
  Heykellere vaziyetlerine göre de: Ayakta duranlarına Ayakta heykel, at üstünde olanlarına Atlı heykel, lahit kapakları üzerine yapılan heykellere de Yatar heykel adları verilir.
  Heykeller konularına göre de: Mitolojik-Esatiri, timsali allegorik heykel adlarını alırlar.
  Bir kişinin benzeri olarak yapılanlara Portre heykel denir. Bunlar yalnız canlı modelden değil de resim ve fotoğraflardan yada diğer bir heykelden bakılarak, kalıp alınarak ta yapılır.
  Peygamber yada evliya heykellerine İkonik heykel adı verilir. Heykeller kentlerin meydanlarını, yapılan iç ve dış bölümlerini süsleyen, estetik güzelliğe sahip yapıtlardır.
 2. Acil

  Heykel Nedir Heykel Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder