+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Tunç Çağı'na ait eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tunç Çağı'na ait eserler
  Tunç Çağı'na ait eserler hakkında bilgi

  Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi ve Side Belediyesi Side açıklarında yaptığı su altı araştırmasında Tunç Çağı'na ait tarihi eserler buldu
  . Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Hakan Öniz, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi İlknur Şubası ve Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar eşliğinde yapılan sualtı araştırma çalışmalarında M.Ö. 3000-1200 madenciliğine ışık tutacak tunç, bakır ve külçe parçaların bulunduğu ifade edildi. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, yaptığı yazılı açıklamada, Side açıklarında Tunç Çağı dönemine ait su altı tarihi eserlerine yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

  Tunç Çağı'na ait eserler.jpg


  30 metre kare alanda yapılan araştırmalarda M.Ö. 3000-1200 yılları arası yük götüren teknenin kayalıklara çarpması sonucu parçalanmaya bağlı ahşap parçaları bulunduğunu belirten Uçar, araştırmalarda o dönemin madenciliğini aydınlatacak tunç, bakır ve külçe madenler bulduklarını kaydetti. Uçar, ayrıca Roma ve Bizans dönemine ait amforaların bulunduğunu ifade etti. Uçar, "Side Antik Kent'te tarihi eserleri gün yüzünü çıkarma çalışmalarını su altına taşıdık. Bilindiği üzere Side antik dönemde Pamfilya bölgesinin çok önemli deniz ticareti merkezi. Akdenize gelen yüklü gemiler Side'ye uğramadan ülkelerine dönmüyordu. Side'nin kültür, tarih ve arkolojik eserlerinin dünya gündemine taşınması için toprak altı kadar su altı çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz." dedi.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  tuç çağı daha insanların pek gelişmediği ve hemen hemen tüm ihtiyaçlarını doğadan alan bir dönemdir bu dönemde heykel gibi eserler yapılmış onların örnekleri günümüze kadar ulaşmıştır.
+ Yorum Gönder


tunç çağı,  bizans heykelleri,  bizans dönemine ait heykeller