+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda maket için hangi kağıt kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  maket için hangi kağıt kullanılır
  maket için hangi kağıt kullanılır hakkında bilgi


  maket.jpg


  Atla: kullan, ara Turnusol (pH indikatörü)
  4,5 pH altında ise 8,3 pH üstünde ise
  kırmızı ↔ mavi

  Turnusol kağıdı kimya da kullanılan ayıraçlardan bir tanesi. Çözeltilerdeki asit ve bazları ayırt etmekte kullanılır. Turnusol, asitle temas ettiğinde kırmızı,bazla temas ettiğinde mavi renk verir. Turnusol belirli likenlerden (kuzukulağı) elde edilen içeriğinde orsein bulunan ve suda çözünen bir boyadır. Çözelti olarak veya bir filtre kağıdına emdirilerek kullanılır. Bu kağıda pH belirteci denir ve maddelerin asitliğini ölçmek için kullanılır. Mavi turnusol kağıdı asidik ortamlarda kırmızıya ve kırmızı turnusol kağıdı bazik ortamlarda (ör. Alkali) maviye döner. Renk değişimi 4,5-8,3 pH aralığında menekşe tonlarında olur (25 °C'de). Turnusolun aktif maddesi erythrolitmindir. Düşük pH değerli maddeler asit olarak ve yüksek değerliler alkali olarak adlandırılır. Sadece asit ve bazlar değil, bazı çözünen tuzlar da turnusol kağıdını mavi veya kırmızıya dönüştürür. Kuvvetli asit ve zayıf bazdan oluşan tuzlar asidik, zayıf asit ve kuvvetli bazdan oluşan tuzlar bazik özellik gösterdiğinden turnusolu boyarlar (hidroliz).

  Turnusol kağıdı ile bir gazın pH derecesini ölçmek için, turnusol kağıdını ıslatmak gerekir. Gaz suda çözünür ve bu sayede tepkime olur.

  En sık olan turnusol tepkimeleri kırmızı turnusolun maviye veya mavi turnusolun kırmızıya dönüşmesidir. Ancak, bunların dışında da tepkimeler vardır. Örneğin, klor gazı mavi turnusol kağıdını beyaza döndürür (kimyasal deyimiyle, turnusol kağıdı ağarmıştır).
 2. Ezlem
  Üye

  Maket ev için mukavvadan oluşan kağıtları kulana bilirsiniz.Ama isterseniz plastik mu kavallar da var onlardan da çok güzel evler yapıla biliyor.
+ Yorum Gönder


maket,  maket resimleri