+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Ciltcilik Sanatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ciltcilik Sanatı Hakkında Bilgi

  Ciltcilik Sanatı

  Kitabın sayfalarını biraraya toplama ve ona, dış etkenlerden koruyucu sert veya yumuşak bir kapak geçirme sanatı.

  Bugün kitaplar genellikle otomatik makinelerde ciltleniyor, kapakları da seri halde imal ediliyor (cilt sanayii). Her kitap birbirine dikilmiş birçok formadan (12 ya da 16 veya 24 ya da 32′şer sayfalık) meydana gelir. Cilt dikişi, bu formaları birbirine bağlar, sonra bu dikişin iplikleriyle kitabın bütünü karton kapaklarla birleştirilir. Kapak yan kâğıdı denilen özel kâğıt kitabın ön yüzünü ön kapağa, arka yüzünü arka kapağa bağlar. Yan kâğıdı istenirse renkli ve desenli olabilir. Eski Türk ciltçiliğinde bu iş için kullanılan aharlı kâğıt veya ebrulu kâğıt belli yöntemlerle hazırlanır ve Türk kitaplarının özelliğini teşkil ederdi.

  Bu yan kâğıdın görevi hem dikiş ipliklerini gizlemek, hem de formalar bütününün kapağa bağlanmasını sağlamaktır.

  Cilt kapağı bez, deri v.b. bir örtüyle kaplanır veya yalnız sertçe bir karton olarak bırakılır.  Ciltcilik Sanatı.jpg.


  Kitap meraklıları ve koleksiyoncuları (bibliyofil), seri ciltleme yerine elde yapılmış ciltleri tercih ederler. Çünkü tek tek yapıma dayanan bu tür ciltçiliğin bir sanat niteliği vardır. Elle ciltlemede formalar dikildikten sonra cildin sırtı kamburlaştırılır (sırt geçirme) ve kitap bir presle sıkıştırılır. Ondan sonra da sayfa kenarları özel bir bıçakla tıraş edilir.

  Ön ve arka kapaklar kaplama maddesiyle (meşin veya sahtiyan, kumaş v.b.) kaplanır, daha sonra da, sırt yazıları ve kapak yazıları istenirse altın yaldızla basılır. Sayfa kenarları da yaldızla veya renkli mürekkeple süslenebilir.

  Doğuda cilt sanatı her zaman batıya göre ayrı bir önem taşımıştır.

  Dünyada ilk defa işlenmiş deri üzerine madenî kalıpla basım yaparak cildi süsleyen Türkler oldu. Türk sanatçıları Herat işi diye ün salan eserleriyle en güzel cilt örneklerini vermişlerdir
 2. Acil

  Ciltcilik Sanatı Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder