+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Tek Kırma El Sanatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Tek Kırma El Sanatı
  Tek Kırma El Sanatı hakkında bilgi


  BARTIN YÖRESEL EL SANATI TEL KIRMA
  Ulusal Kültürümüzü yansıtan el sanatlarımızın en güzel örneklerinden olan Bartın yöresine ait gümüş tel kırma işlemesi araştırmalara göre 1890-1900 yılları arası ilk defa görülmüştür.İlk tel kırma işlemesini Bartın'ın Asma mahallesinde oturan katip kızı lakaplı Hatice Ağaçkıran tarafından yapıldığı sanılmaktadır.Bu nedenle tel kırma Bartın işi olarak anılmaktadır.
  Tel kırma işleme tekniği ile diğer nakış tekniklerinden çok farklı ve görünüşü itibari ile de göz alıcı bir işleme çeşididir.Kumaş veya tül kasnağa gerilerek özel iğnesi ile işlenir. İplik olarak kullanılan tel işleme sonunda el ile bükülerek kırılır.Bu nedenle tel kırma adını almıştır.  İlk zamanlarda tel kırma çeyiz amacıyla yatak yorgan takımlarına yastık ve kırlentlere gelin bohçasına sünnet çarşaflarına yapılmakta idi.Günümüzde ise fantezi kıyafetlerde küçük ve büyük çantalarda kına örtüleri Mevlit,örtüleri,şal,fular,küçük keseler,aksesuarlarda hatta ayakkabı ve terlikte uygulanmakta.Sayılabilir özellikteki her tür nakış deseni başarı ile uygulanabilir her ne kadar siyah tül tercih ediliyor olsa da değişik renkte kumaş ve tül üzerine gümüş,altın ve bakır tel makaralarla işleme yapılabiliyor.Desenlerin işleyene göre isimlendirilmesi günümüzde de devam etmekte: Kaymaktabağı , bağda gül, asma yaprağı,sarhoş sokağı,mihrap,değirmentaşı,lalezar,çarkıfelek,süpü rgeli ve kemerköprü gibi. Bartın'a özellik katan bu el sanatı hem kamu kurum ve kuruluşlarınca hem de Bartında yaşayanlar tarafından yaşatılmakta.


 2. Hayrunnisa
  Devamlı Üye

  özellikteki her tür nakış deseni başarı ile uygulanabilir..

  yararlı bir konu
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Tel kırma sanatı bartın yöresine ait bir el sanatıdır. Tel kırma tekniği ile nakış işlenmektedir. Tel kırma tekniğinde gümüş veya altın renkli tellerin ip yerine kullanılarak işlenip kırılması şeklinde yapılmaktadır. Tel kırma ilk defa bartında yapıldığı için tel kırmaya bartın işi de denmektedir.
+ Yorum Gönder