+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Termostatik radyatör vanaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Termostatik radyatör vanaları
  Termostatik radyatör vanaları


  Bugün sizlere Termostatik Radyatör Vanaları hakkında bilgi vermek istedim.
  Termostatik radyatör vanalarını neden kullanmalıyız sorusunun cevabını arayalım ve bize olan faydalarını inceleyelim.
  Termostatik radyatör vanaları adından da anlaşıldığı üzeri asıl çalışma prensibi termostat görevi görmektir. Termostatik radyatör vanası evin içinde sistemi balans lamamız ve konfor koşullarını bireylerin ayarlayacağı hem ekonomik hem de kişisel bir yönlendirme aygıtıdır. Termostatik radyatör vanalarının biz kullanıcılara olan faydasını bir örnekle anlatmak daha faydalı olur diye düşünüyorum.
  Örneğin bu sistemi kendi evimizde kullandığımız varsayalım. Evimizi mahal mahal düşünecek olursak;
  Mutfak
  Oturma odası
  Salon
  Yatak odası
  Çocuk odası
  Banyo
  Antre
  Mutfak ev hanımlarının devamlı vakit geçirdiği bir alan ve burada ısı kazanım yükü çok fazladır. Sebebi ise burada pişen yemeklerden çıkan buharın mahali yani kullanım alanını ısıtması (ortama ısı aktarması) dır. Evimizi ısıtan Cihazın ferdi ısıtıcı ( kombi) olduğu düşünülürse ve evin içinde Termostatik vana olmadığı varsayalım. Isıtma Sistemi (kombi) kullanıcı tarafından ayarlanan (ihtiyaç duyulan ısı yükünde) ısıl konfor değerinde yanmaya başladığında evin her noktasına cihaz ısıttığı suyu içindeki sirkülasyon pompası ile dağıtacaktır. Burada evin ısınmasını veya mahalin ısınması kontrol eden bir oda termostatı veya duyulur ısıyı sezecek olan insanlardır. Kombi ihtiyaç için yanıp tam verimde yakıt sarfiyatı yapıp sonra algılanan sıcaklık sensörü veya kontrol ekipmanı ( termostat) sayesinde kapayacaktır. Evde oda termostatı kullanmış olsak dahi sadece o mahali baz alarak çalışacaktır sistem. Peki evde Termostatik radyatör vanası varmış gibi düşünelim. Mutfak için Termostatik vanadan 18°C (mahal – yaşam alanı sıcaklığı) olarak ayarlandığında; sistem sadece sabahları mutfağın ısısını koruyabilmek için cüzi bir oranda çalışacaktır sebebi ortamda yemek ihtiyacı için ocağın yanması ve buharın mekana ısı yüklemesidir.
  Bu durum banyoda da aynı şekildedir. Banyoda duş alındığında İçerdeki buhar banyonun en az 2 saatlik ısı ihtiyacını karşıladığını düşünürsek 2 saat o radyatöre hiçbir şekilde ısı girişi olmayacaktır. Diğer bir mekânımıza geçelim. Evde en az kullanım alanlarından biri olan yatak odası. Buranında ısı ihtiyacı 18°C olarak ayarlandığında dengesiz ısınmanın önüne geçilebilecektir. Evin diğer kısımları olan Salon, Oturma odası ve Çocuk odası buralarda da yaşayan insanların ısıl konforuna göre bir mahal sıcaklık ayarı yapılarak dengesiz ısınma ve yakıt tüketiminizin de önüne geçmiş oluruz.
  Sadece bu sayılı olanlarla tasarruf etmişte olmazsınız. Termostatik vananın işlevselliği açısından, kışın güney cephede bulunan odalarımız eve giren güneş ışınları sayesinde ısınması ile radyatörü kapayacak ve gereksiz yere yakıt sarfiyatınızı engellemiş olacaktır.
  Bu anlatılanlardan çıkarılacak sonuç;
  Termostatik vana sayesinde yakıt tasarrufu saplanmış olunacaktır. (Cebiniz ısınacaktır.) Yakıt tasarrufu sayesinde cihazın yıpranma olasılığı düşecek verimi yüksek, ömrü uzun olacaktır. Isıtma sistemi otomatik balanslandığı için dengeli ısınma, dengeli yıpranma ve konfor seviyesinin üst sıralara çıktığı lüks ısınma koşulları elde edilmiş olacaktır. Termostaik radyatör vanasının Çalışması için enerjiye gerek duyulmaz, işletme maliyeti yoktur. Sadece ilk yatırım maliyeti diğer vanalara göre daha yüksektir. Sağladığı yakıt tasarrufu sayesinde kendisine harcanan ilk yatırım maliyetini telafi edebilmektedir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  termostatik denilen uygulama ısı ve enerji kaybını azaltmaktadır her evde kullanılması doğru görülmektedir.
+ Yorum Gönder