+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Ön Ödemeli Kalorimetre Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Ön Ödemeli Kalorimetre
  Ön Ödemeli Kalorimetre


  Bugün sizlere Merkezi Isıtma Sistemlerinde kullanılan Ön Ödemeli Kalorimetre (PBC) hakkında bilgi vereceğim.
  İlk önce ön ödemeli Kalorimetre sistemi nedir ve neden Ön ödemeli sisteme gerek duyulmuştur bunlara bakalım.
  Merkezi Isıtma Sistemlerinde ısınma bedelinin ödemesi; Konut metrekaresi veya Birim Isıtıcı sayısı baz alınarak daireler arasında paylaştırılmakta bu durum da bazı anlaşmazlıklara sebep olabilmektedir.
  Bu durumu Çözmek için insanlar arayışa girmiş ve kalorimetre ile bir nebzede olsa sorunlarına çözüm bulmaya çalışmışlardır. Bununla birlikte merkezi sistemlerde yaşanan;
  Konfor
  Enerji tasarrufu
  Kullanım Kolaylığı
  Sosyal adalet ve
  Ödeme sorunlarını
  ortadan kaldıracak bir çözüme tam olarak ulaşılamamıştır.
  Bu hizmetleri de verebilmek amacıyla bilinen kalorimetreler üzerinde çalışan Türk mühendisleri patenti yine bir Türk firmasına ait olan ve Türkiye’de üretilen Ön Ödemeli Kalorimetre sistemini çözüm olarak sunmuşlardır. (Dünyada İlk ve patenti TEMASS AŞ firmasına aittir.)

  Fig.1
  Ön Ödemeli Kalorimetre Merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan binalarda, Isınma ve sıcak su ihtiyacının ferdi sistemlerde olduğu gibi ; “Kullandığı Kadarını Ödeyerek” karşılanmasını sağlamak için geliştirilmiş Ön Ödemeli bir cihazdır.
  Ön Ödemeli Kalorimetre Sistemi;
  1. Ön Ödemeli Isıtma Modülü (İçinde bir ısı sayacı (kalorimetre), otomatik kontrol elemanları ve su giriş çıkış bağlantılarının yer aldığı bir ünitedir. Bina kolon hattından alınan sıcak su bu üniteden geçerek daire içine dağıtım yapılır, dönüş hattı ise yine bu üniteden geçerek bina dönüş kolonuna bağlanır.)
  2. Ön Ödemeli Sıcak Su Modülü (Ferdi olarak sıcak su sağlayan bir modüldür.Sıcak su temini için şofben veya merkezi boyler sistemine gerek kalmadan merkezi sistemden gelen kalorifer suyundan faydalanarak kullanım sıcak suyu teminini sağlanmaktadır. Bu modül içinde sıcak su temini için bir eşanjör, üç yollu vana ve bağlantı boruları yer almaktadır.)
  3. PBC Akıllı Kart Ünitesi’nden (Kullanıcının kendisine verilen akıllı karta ön ödeme yaparak aldığı ısıyı yükleyeceği bir bilgi işlem ünitesi.) oluşmaktadır.

  Fig.2
  Şu anda güncel hayatta kullanıma geçmiş olan bu sitemin bize olan faydalarını kısaca özetleyelim. Sistem ön ödemeli olduğundan merkezi sistemlerde yaşanan para toplama olayı ortadan kalkmış olmakta ve yönetim rahatlamış bulunmaktadır. Sistem akıllı kart ünitesi ile Kontör ( Kalori ) satın alınarak; Her bağımsız birim tükettiği kalori kadar ödeme yapacağından, bu adil bir ödeme olacaktır. Sistem Ön Ödemeyi gerektirdiğinden hiç kimse başkasının parasıyla ısınamayacaktır. Isınma ve sıcak suda konfor,Yüksek Enerji tasarrufu,Kolay Kullanım imkanı konularında da AVANTAJ SAĞLAR.. Bu sistemde her daire bağımsız radyatör devresine sahip olacağından, aşırı ısınma ve ısınamama sorunları da ortadan kalkacaktır. Ayrıca sıcak su modülü olan sistemlerde 28 Kw kapasiteli plakalı eşanjör ile yüksek sıcak su konforu sağlanacaktır.Bu sistemle can ve mal güvenliği de sağlanmış olunacaktır. (Bu sistemle her bağımsız birim istediği gibi ferdi ısınmanın her türlü imkanından faydalanırken konutlara ısınma ve sıcak su için gaz veya yakıt girmesi söz konusu olmadığından, konutlarda ısınma sebebiyle zehirlenme, patlama ve yangın riski sıfırdır.Bu güne kadar ülkemizdeki kombi ve şofben zehirlenmeleri ile dairelerdeki yangın ve ölümler bu sistemle yaşanmayacaktır.) Daire sakini istediği zamanda istediği kadar ısı ihtiyacını temin edebilmektedir. Tek bir daire içinde oluşacak tesisat sorunları tüm binayı etkilemeyecektir. Isıtma ihtiyacı olmayan bölümlerin kontrolü sağlanabilecektir.Gündüz dışarıda olanlar istediklerinde dönecekleri saatten belli bir süre önce sistemin çalışmasını otomatik olarak sağlayabileceklerdir.Tabi bu sistemler için en ideal olan TERMOSTATİK VANA kullanımıdır.
  PBC sistemde merkezi sistem ısıtma elemanları kazan dairesindedir. PBC ısıtma ve sıcak su üniteleri için bina içinde uygun bir şaft olması yeterlidir. Ayrıca cihaza servis ihtiyacı doğduğunda gelen servis sizin mutfağınıza kadar girmektedir. Günümüzde enerji ekonomisinin üst düzeyde olduğu bu günlerde geliştirilen en güzel sistemlerden biri.
  Ödediğiniz kadar ısının,ısındığınız kadarını ödeyin…
 2. Hatice
  Bayan Üye

  Kalorimetre mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşan ısı ölçücü olarak kullanılan ısı sayacıdır. Bir debi ölçüm sistemi ve elektronik hesaplama ünitesine sahiptir.
+ Yorum Gönder


ön ödemeli kalorimetre fiyatları