+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Kesiciler ve Ayırıcılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gölge
  Devamlı Üye

  Kesiciler ve Ayırıcılar
  Kesiciler ve Ayırıcılar

  -- İçerik --
  1. AYIRICILAR (SEKSİYONERLER)
  1.1. Sigortalı Ayırıcılar
  1.2. Yük Ayırıcıları
  2. KESİCİLER
  2.1. Tam Yağlı Kesiciler
  2.2. Az Yağlı Kesiciler
  2.3. Vakumlu Kesiciler
  2.4. SF6 Gazlı Kesiciler
  2.5. Kesici Standart Anma Değerleri


  -- Dokümanın giriş paragrafı --
  GİRİŞ

  Kesiciler, sistemin bir noktasından geçen yük ve kısadevre akımlarını kesmek için kullanılır. Kesici akım ve gerilimi kesmek; ayırıcı ise gerilimi ayırmak durumundadır. Ayırıcılar üzerinden akım geçmeyen ancak gerilim altında bulunan bir bölümü gerilimden ayırır. Bu yüzden kesici, ayırıcıya göre daha karmaşık, daha nitelikli ve daha ileri teknoloji gerektiren bir aygıttır. Ayırıcılar gerilimi ayırma işlemin açık havada yaparlarken kesiciler kesme işlemini kapalı bir yalıtkan ortamda gerçekleştirirler.

  1. AYIRICILAR (SEKSİYONERLER)
  Ayırıcılarda arkın söndürülmesi için bir tertibat yoktur. Ayırıcılar sadece kesici tarafından akımı kesilmiş bir devrede gözle görülebilir bir ayırma yapmak amacıyla kullanılırlar. Yani ayırıcılar devreden akım geçmiyorken açılıp kapatılabilirler. Akım geçen bir yüksek gerilim devresinde yanlışlıkla kesiciden evvel ayırıcının açılması, yani devrenin akımının ayırıcı ile kesilmesi çok önemli ve tehlikeli bir manevra hatasıdır. Bu nedenle meydana gelen ark, arkın neden olacağı patlama, eriyen ve buharlaşan metal kısımların etrrafa saçılarak yoğunlaşması tesisatta hasar ve hatta manevra yakından yapılıyorsa manevrayı yapan kimse için hayati tehlike meydana getirebilir. Bu gibi yanılmalara engel olmak için çoğunlukla ayırıcılar ve kesiciler mekanik, elektrik veya pnömatik bir düzenle birbirlerine nazaran kilitlenirler. Böylece ancak kesici açıldıktan sonra ayırıcıya açma veya kapama kumandası iletilebilir.


  Ayırıcılarda ancak küçük güçteki transformatörlerin boşta çalışma akımları (6-10 kV’ta 3 A, 15-30 kV’ta 2 A kadar) açılabilir.
 2. vurucu05
  Yeni Üye

  arkadaşım link nerde
 3. HAYAT
  Devamlı Üye
  Tüm forumlarda aynı konu linkli konu bulamadım, ya bilgiler bu kadardır yada herkes birbirinden alıntı yapmış ama linki unutmuşlar
+ Yorum Gönder