+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda 309 milyon dolarlık tahkim davasını Enerji Bakanlığı kazandı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  309 milyon dolarlık tahkim davasını Enerji Bakanlığı kazandı
  309 milyon dolarlık tahkim davasını Enerji Bakanlığı kazandı
  ANKARA ZAMAN - 24.12.2011
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bir tahkim davasını daha kazandı.

  Uluslararası Ticaret Mahkemesi, Kanel Elektrik'in bakanlık aleyhine açtığı 309 milyon dolarlık tazminat talebini reddetti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dava sonucunu değerlendirirken, "Biz, enerjide dışa bağımlılığı azaltırken, kazandığımız bu davalarla ayrıca ülkemiz ekonomisine de katkıda bulunmuş oluyoruz. 2011 yılı, enerjide yeni santrallerin devreye girmesi ve yerli üretimin artmasının yanında, art arda kazandığımız hukuk başarılarıyla da önemli bir yıl oldu." dedi.

  Enerji Bakanlığı, bir süre önce de Uzanlar'ın Libananco davası ile iki Polonya menşeli şirketin ICSID nezdinde açtığı 3 davayı kazanmıştı. ÇEAŞ, Kepez ve bu iki şirketin hissedarlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde açılan tüm davaları da bakanlık lehine sonuçlanmıştı. Davaların toplam tutarı 235 milyar doları buluyor.

  Aktaş Elektrik'in Türkiye aleyhine AİHM'de açtığı dava da eylül ayında sonuçlanmış ve Aktaş'ın 245 milyon dolarlık tazminat talebi reddedilmişti.

  Kanel Kangal Elektrik Limited Şirketi'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine ICC (Uluslararası Ticaret Mahkemesi) nezdinde açtığı dava sonuçlandı. ICC, Kanel Elektrik'in 309 milyon dolar kâr mahrumiyetine ilişkin olarak istediği tazminat talebini reddetti. Davada, Enerji Bakanlığı'nı Türkiye'den Kuseyri Hukuk Bürosu ile ABD merkezli Nixon Peabody LLP temsil etti. Enerji Bakanı Taner Yıldız, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Aynı Libananco ve Aktaş'ta olduğu gibi, yine bizden önceki hükümetlerin sebebiyet verdiği bir davayı, uzun yıllar süren bir mücadele sonunda kazandık. Uzan, Aktaş ve Kanel davaları hakkında; gerek ulusal gerekse uluslararası yargı organlarının kararları, devletimiz ve bakanlığımızın haklılığını tescil eden kararlardır."

  Kanel Kangal Elektrik Limited Şirketi ile Enerji Bakanlığı arasında, Kangal Termik Santrali'nin işletme hakkı devrine ilişkin 7 Ocak 1999 tarihinde imtiyaz sözleşmesi imzalanmıştı. Aynı dönemde çıkarılan 4501 sayılı kanunla, ihalesi tamamlanmış imtiyaz sözleşmelerine uluslararası tahkim şartı getirildi. Aynı kanunla imtiyaz sözleşmesi imzalanmış projelere de geriye dönük olarak tahkim yolu açılmıştı. 6 Kasım 2000 tarihinde Kanel ile bakanlık arasında uluslararası tahkim şartı içeren yeni bir uygulama sözleşmesi imzalandı. Danıştay, açılan davalar üzerine; imtiyaz sözleşmesi ile uygulama sözleşmesinin imzalanması hususunda bakanlığa yetki veren 2000/1024 sayılı Bakanlar Kurulu kararlarını, kamu yararına aykırılık gerekçesiyle iptal etmişti. Bu karar ve sonrasındaki süreçte şirket konuyu Uluslararası Tahkim'e taşımıştı. 2. Hatice
  Bayan Üye

  Enerji Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı olarak çalışan kurumlardandır. Enerji Bakanlığı merkez binası Ankara Bahçelievler'dedir. Şu an Enerji bakanı Berat Albayrak'tır.
+ Yorum Gönder