+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Fotoelektrik deney düzeneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fotoelektrik deney düzeneği
  Fotoelektrik deney düzeneği


  Bu akım nasıl oluşur?
  Elektronlar katottan, düşen ışık yardımıyla sökülürler. Daha sonra pozitif yüklenmiş anot tarafından çekilirler. Katotta elektron salınması nedeniyle oluşan elektron eksikliği, ampermetre üzerinden elektronların akmasına neden olur. Bunun sonucunda devreden geçen bir akım If (fotoakım) ölçülür.
  Metal yüzeyinden bu şekilde elektron sökülmesine fotoelektrik olay veya ışık elektrik etkisi, sökülen elektronlara da foto elektronlar denir.
  Elektronlar, metal yüzeyinden ancak gerekli enerjiye ulaştıklarında kurtulabilirler. Bu enerjiye bağlanma enerjisi Eb veya eşik enerjisi denir. Bu, metaller için ayırıcı (karakteristik) bir özelliktir. (Tablo 1) Genellikle atom ve molekül fiziğinde, bu enerji elektron volt (eV) birimiyle ifade edilir.

  Öncelikle bu deneyden çıkaracağımız sonuç; akım şiddetinin yani birim zamanda salınan elektron sayısının, düşen ışığın aydınlatma şiddetiyle artmasıdır. 2. Hatice
  Bayan Üye

  Diğer adıyla fotoemisyon, ışıkla aydınlanan bir maddede elektronların ya da diğer serbest taşıyıcıların üretimi olayıdır. bu olayda yayılmış elektronlara fotoelektrik denir.
+ Yorum Gönder