+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Akıntı enerjisi ne demek, akıntı enerjisi neye denir, akıntı enerjisi hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Akıntı enerjisi ne demek, akıntı enerjisi neye denir, akıntı enerjisi hakkında
  Akıntı enerjisi nedir

  Akıntı enerjisi nedir.jpg


  Gel-git veya okyanus akıntısı nedeniyle yer değiştiren su kütlelerinin sahip olduğu kinetik veya potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.

  Gel-git enerjisini elektriğe dönüştürmek için yaygın olarak, uygun bulunan koyların ağzının bir barajla kapatılarak, gelen suyun tutulması, çekilme sonrasında da yükseklik farkından yararlanılarak türbinler aracılığı ile elektrik üretilmesi hedeflenir.

  24.8 Saate bir tekrarlanan gel-git hareketleri, düzenli bir enerji kaynağı olması açısından ilginç olmakla birlikte, enerji üretim süresinin 6-12 saatle kısıtlı olması bir dezavantaj yaratmaktadır. Suyun potansiyel enerjisinin %80′ini elektrik enerjisine dönüştürebilen gel-git enerjisi, güneş enerjisi gibi diğer alternatif enerji kaynaklarına göre daha yüksek bir verimliliğe sahiptir.

  Deniz ve okyanuslardaki düzenli akıntıların kinetik enerjisinin, deniz tabanına yerleştirilen türbinler aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştürülmesi akıntı enerjisi olarak anılır. 2. Betul
  Devamlı Üye

  Okyanus akıntısı nedeni ile yer değiştirmiş olan su kütlelerinin sahip olduğu kinetik ve potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi olayına denmektedir.
+ Yorum Gönder