+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Durgun elektrik etkilerine göre çalışan araçlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Durgun elektrik etkilerine göre çalışan araçlar
  Durgun elektrik etkilerine göre çalışan araçlar

  Durgun Elektrik


  DURGUN ELEKTRİK.png

  1. Çevremizde Elektrik
  Elektrik, günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız www.alasayvan.net bir enerjidir. Lâmbalar, radyo, telefon, televizyon, buzdolabı, ısıtıcı elektrikle çalışır. Havada, karada ve denizde giden taşıtlarda da elektrik enerjisinden yararlanılır.
  2. Elektrikle İlk Tanışma

  Cisimlerin Elektriklenmesi
  Çoğu kez yünlü kazağımızı ya da naylon iplikten yapılmış tişörtümüzü çıkartırken çıtırtılar duyarız. Eğer karanlık bir odada kazağımızı çıkartırsak, sesle beraber küçük kıvılcımların çıktığını da görürüz. Uzun saçlı kimseler, saçlarını kuruttuktan sonra tararken saç tellerinin birbirini ittiğini ve saçlarının kabardığını görür.
  Plâstik tarak kuru saça sürtüldükten sonra küçük kâğıt parçalarına yaklaştırılırsa, tarağın kâğıt parçalarını çektiği görülür. İpekli kumaşa 20-25 kez sürtülmüş cam kavanoz da kâğıt parçalarını çeker. Bazen, naylon iplikten yapılmış halı üstünde yürüdükten sonra metal kapı koluna değdiğimizde, elektrik çarptığını fark ederiz. Aynı şey bir www.alasayvan.net araçla bir süre dolaştığımızda araçtan inerken metal kapı koluna değdiğimizde ya da dışarıdaki bir kimseye değdiğimizde de olur.
  Televizyon ekranı, plâstik kasalı radyo, teyp vb. araçların üstü kuru bezle silindiği hâlde kısa sürede tozlanır. Saçınıza sürttüğünüz tarağı çeşmeden yavaşça akan suyun yanına getirdiğimizde tarak, suyu kendine doğru çeker. Bütün anlatılan bu olayların nedeni cisimlerin sürtünme sonucu elektriklenmesidir.

  Durgun Elektrik Nedir?

  Bir cisim üzerinde bulunan elektrik yüklerinin akıp gitmemesi, durgun hâlde kalması anlamına gelir. Durgun elektriğin diğer adı elektrostatiktir. Örneğin, plâstik tarağın kâğıt parçalarını çekmesinin nedeni tarak üzerinde bulunan durgun elektriktir. Plâstik eşyaların kuru bezle silindikten sonra tozları çekmesinin
  nedeni, sürtünme ile plâstik yüzeylerde oluşan elektrostatik kuvvettir.

  3. Elektrik Yükleri Arasındaki İtme ve Çekme

  Iki balonu şişirip ağızlarını iple bağlayalım. Yünlü kumaşı, balonlara 15-20 kere sürtelim. Balonları iplerinden tutup birbirine www.alasayvan.net yaklaştırdığımızda, balonların birbirini ittiğini görürüz.


  Balonlardan birini yünlü kumaşa, diğerini naylona sürtelim. Balonları iplerinden tuttuğumuzda, balonların birbirini çektiğini görürüz. 2. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Statik elektrikle çalışan araçlar

  ELEKTRİK ENERJİSİNİN TAŞINMASI ve KULLANILMASI

  elektr-k-enerj-s-n-n-ta-inmasi-ve-kullanilmasi.jpg

  Evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisinin potansiyel farkı (voltaj) 220 V tur. Bu enerjinin üretildiği santraller ile tüketim merkezleri arasındaki uzaklık oldukça fazladır. Elektrik enerjisinin taşınması sırasında enerji kayıpllarının en aza düşürülebilmesi için voltaj yükseltilir. Transformatörlerle yükseltilen bu voltajın değeri 380000 volt olur. Yüksek voltajdaki www.alasayvan.net elektrik enerjisinin akımı çok küçük olacağı için taşıma hatlarındaki iletkenlerde ısı enerjisi kaybıda en aza indirilmiş olur. Elektrik enerjisi tüketim merkezlerine taşındıktan sonra transformatörlerle kademeli olarak 220 V a düşürülerek evlerimizde kullanılır.

  Günlük Hayatta Kullandığımız Bazı Elektrik Cihazları:

  Ampul : Elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştüren cihaza elektrik ampulü denir.

  Akım geçen flaman ısınarak akkor hale geçerek ışık yayar.

  Isıtıcılar: Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren cihaza denir. Elektrik sobası, su ısıtıcısı ve ütü bu tip cihazlardandır.

  Sigorta : Elektrik tesislerinde, kaza veya yanlış kullanım www.alasayvan.net sonucu aşırı akım çekilmesi halinde, yangın çıkmasını ve can güvenliğinin tehliaaae girmesini önler.

  Zil : Bir elektro mıknatıs ile kontrol edilen tokmak düzenli olarak çana vurdurularak elektrik enerjisi ses (hareket) enerjisine dönüştürülür.

  Eektrik Motoru : Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren cihazlara denir. Manyetik alan içindeki bobine (rotor) akım verilerek manyetik kuvvetin etkisiyle rotorun ve milin dönmesi sağlanır.

  Mikrofon : Sesi elektrik enerjisine dönüştüren cihaza denir.

  Hoparlör: Elekrik enerjisini sese dönüştüren cihaza denir.

  Transistor : Transistörler akım uygulandığında, içinde meydana gelen elektrik alanı, serbest elektronlara sadece bir yönde hareket sağlar. Transistörler elektrik akımını tek yönde geçiren elemanlar olduğu için alternatif akımı doğru akıma dönüştürmede kullanılabilir.

  Elektrik devrelerinde istenildiği zaman elektik akım şiddetini yükselten transistorlar de kullanılabilir.

  Amplifikatör : Şiddeti zayıf olan elektrik enerjilerini karakterini değiştirmeden yükselten elektronik cihazlara denir. Amplifikatörlerin kendisine verilen akımın şiddetini www.alasayvan.net artırması, sesin elektriksel yöntemlerle yükseltilmesini sağlar.

  Radyo : Bir vericiden gönderilen elektromanyetik dalgalar anten ile alınarak elektrik enerjisi olarak radyoya verilir.

  Radyoda kuvvetlendirilen bu enerji ses enerjisine dönüştürülür.

  Telsizler ve cep telefonları da aynı prensiple çalışırlar.

  Televizyon : Verici antenden yayınlanan ses ve görüntünün özelliğini taşıyan elektromanyetik dalgalar televizyon antenleriyle alınarak kuvvetlendirilip ses ve görüntüye dönüştürülür.

  Telefon : Bir telefon ahizesinde hem hoparlör, hem de mikrofon bulunur. Mikrofon, konuşmalarımızı alarak karşı tarafa iletilmesini sağlar. Hoparlör ise karşı taraftan gelen konuşmaları duymamızı sağlar.
+ Yorum Gönder


durgun elektrik etkilerine göre çalışan araçlar,  durgun elektrik ile çalışan araçlar,  statik elektrik etkilerine göre çalışan araçlar,  statik elektrikle çalışan araçlar,  elektrikle çalışan aletler,  statik elektrik ile çalışan araçlar