+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Elektrik voltajı nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Elektrik voltajı nasıl ölçülür
  Elektrik voltajı nasıl ölçülür


  Elektrikli ev aletlerinde,aydinlatma ve endüstride kullanilan elektrik düzenli akim gerektirir.Düzenli akim ise, akim kaynaklarindan saglanir.Örnegin elektrik üreten büyük santraller düzenli akim kaynaklaridir.Basit bir pil,küçük çapta bir devreyi düzenli akim ile besler.
  Elektrik voltajı nasıl ölçülür.jpg
  Burada elektrik akimini saglayan potansiyel farktir. (Voltaj) Yani bir taraftaki elektronun diger tarafa göre fazlaligidir. Elektron miktarlari arasindaki fark ne kadar fazla olursa potansiyel fark da o kadar fazla olur.Ayni zamanda elektrik, akimi da fazla olur.Elektron sayilari esitlendiginde elektrik akimi durur.Bu durumda potansiyel fark kalmamistir.


  Bir devrenin iki noktasi arasinda potansiyel fark degismiyorsa,i bu iki nokta arasinda düzenli bir akim vardir.Zaman zaman evlerimizdeki ,ampullerin parlakligi azalir.Bu olaya voltaj düsmesi denir.Voltajin düsmesi,ampulün iki ucu arasindan geçen akimin azalmasi demektir.

  Potansiyel farki birimi volt'tur ve V sembolü ile gösterilir.Evlerimizde ve endüstride kullanilan elektrikli aletlerin iki ucu arasinda 220 volt potansiyel farki vardir.

  Pil ve ampullerden olusan basit bir elektrik devresinde pil,ampulün iki ucu arasinda belli bir potansiyel farki olusturur.Bu fark volt, ölçülür.Pillerin üzerlerinde kaç voltluk oldugu yazilidir.Bu deger pilin pozitif ve negatif kutuplari arasindaki potansiyel farkidir.Bir pilin iki kutbu ,veya bir devrenin iki noktasi arasindaki potansiyel farki Voltmetre denilen bir aletle ölçülür.

  Voltmetre,potansiyel farki ölçülecek iki nokta arasina paralel olarak baglanir 2. Hatice
  Bayan Üye

  Voltaj, diğer adıyla gerilim, bir iletken maddenin iki ucu arasındaki potansiyel farka denir. Voltaj birimi Volt’tur. Kısaca V veya E harfi ile gösterilir.
+ Yorum Gönder