+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Elektrik Devresi Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Elektrik Devresi Nasıl Yapılır
  Elektrik Devresi Nasıl Yapılır


  Bir üretecin iki ucu iletken bir telle birleştirilip,düzeneğe bir lamba yerleştirilirse,üretecin negatif (-) kutbundan çıkan elektronlar pozitif (+) kutba giderler. Kurulan bu düzeneğe bir elektrik devresi denir.


  Elektrik Devresinin Elemanları

  Üreteç : Bu elektrik devresinde elektrik akımının kaynağı olan piller,devredeki üreteçlerdir.
  Anahtar : Devreye akım vermeye ve akımı kesmeye yarar.
  Lamba : Elektrik akımı sonucundan bize ısı ve ışık veren ampullerdir.

  Yapılan elektrik devresinde ampuller ve de piller seri bir şekilde bağlanmıştır.Seri bağlı devrelerde akımın gidebileceği sadece bir yol vardır.Bu akım üretecin kutupları arasındaki elektron akışı ile meydana gelir.

  DEVRE ELEKTRİK
  Bir elektrik donanımını oluşturan bağlantılar ve bileşenleri topluca belirten terim. Elektrik devresi elektrik akımına (elektrik yüklü akışına) yol sağlamak için biri birine bağlanmış bileşenlerden oluşur. Elektrik çoğu kez ışık, ses ya da ısı gibi farklı bir enerji türü üretmekte kullanılır.

  DEVRENİN BÖLÜMLERİ

  Elektrik devrelerinin çoğunda dört ana bölüm vardır; (1) kimyasal pil, üreteç ya da güneş pili gibi bir elektrik enerjisi kaynağı; (2) lamba, motor ya da hoparlör gibi bir yük (yada çıktı aygıtı); (3) elektrik enerjisi kaynaktan yüke taşımak için bakır yada alüminyum tel gibi iletkenler ;(4) enerjinin yüke akışını denetlemek için röle,anahtar ya da termostat gibi denetim aygıtı.
  A B

  11/2 V pil +

  3 V ampul -
  11/2 V pil

  Basit bir elektrik devresi,elektriksel bileşenlerin çizimlerini kapsayan resimsel bir şekille ya da elektrikçilerin belirli bileşenleri tanımlamakta kullandıkları bağlantılı standart simgelerden oluşan bir çizimle gösterilebilir.
 2. Hatice
  Bayan Üye

  Elektirk devresi çeşitli devre elemanlarının bir araya gelmesinden oluşan bir sistemdir. Bu elemanlar ise; direnç, kondansatör, iletim hatları, güç kaynağından oluşur.
+ Yorum Gönder