+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektronik Genel Bilgi Forumunda Güneş pilleri ile çalışan ilk motorlu araçlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneş pilleri ile çalışan ilk motorlu araçlar
  Güneş pilleri ile çalışan ilk motorlu araçlar

  Enerji kaynağı olarak güneş enerjisini kullanan güneş arabaları şimdilik deneme aşamasında. Günümüz teknolojisi henüz ticari bakımdan verimli güneş arabaları yapmaya yetecek boyuta ulaşmadığından olsa gerek, güneş arabalarında yıllardır pek bir gelişme görülmüyor.
  Güneş arabalarının üzerindeki güneş panelleri elektrik üreterek, aracın elektrikli motoruna güç sağlarlar. Güneş pillerinin ürettiği enerji doğrudan güneş ışınlarına bağlı olduğu için bu otomobillerin yüzeyleri ışığı görecek şekilde, düz olarak tasarlanıyor. Bu durum ise tasarımsal bir sorun doğuruyor. Güneş otomobilleri şekil olarak biraz "uçuk ", taşıma kapasitesi bakımından ise oldukça cimri görünüyor.

  Güneş pilleri ile çalışan ilk motorlu araçlaR.jpg

  Çoğu ancak bir kişinin yatarak girebileceği şekilde tasarlanan güneş arabaları elektrik motorundan maksimum oranda faydalanmak için hafif malzemelerden yapılıyor. Hafif ve dayanıklı olması için daha çok titanyum türü malzemeler kullanılıyor.
  Güneş otomobillerinde ayrıca enerjiyi depo etmek amacıyla akümülatör de bulunmaktadır. Panellerde üretilen elektrik aküye depo edilmekte, otomobilin hareket etmesi için akülerdeki enerji bir kontrol devresinden geçmesi gerekiyor. Güneş arabalarının sahip olduğu paneller güneşli bir günde, öğle saatlerinde yaklaşık 1.3 beygir güç üretirler. Bu değer ise yaklaşık olarak 1500 değerine karşılık gelir.
  Bununla beraber, 4 veya 3 tekerlekli tasarlanan güneş arabalarının bağımsız fren sistemleri de bulunuyor.


  Güneş pilleri ile çalışan ilk motorlu araçlaR1.jpg

  Güneş enerjili arabayla ilk yolculuk 1983 yılında Hans Tholstrup ve Larry Perkins tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu andan itibaren, yenilenebilir enerji kaynaklarına hassasiyet gösteren çevrelerin yoğun ilgisiyle muhatap olan güneş arabaları maalesef hala istenilen kulanılabilirlik seviyelerine ulaşamamıştır 2. Acil

  Güneş pilleri ile çalışan ilk motorlu araçlar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder