+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda Görme engellilere yardımcı robot köpek geliştirildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Görme engellilere yardımcı robot köpek geliştirildi
  Görme engelliler eğitimi
  Görme engelliler.jpg
  Lütfen arkadaşlar hemen bana görme engelliler eğitimi ile ilgili bilgi verir misiniz?

  Japonya’da üretilen robot köpek, önümüzdeki yıllarda görme engellilerin yeni yardımcısı olacak. Basamakları inip çıkabilen ve şehir hayatı koşullarına göre hareket edebilen robot, gerçek rehber köpeklerin yerini alacak.
  Merkezi Tokyo’da bulunan NSK firmasının 2005’ten beri üzerinde çalıştığı robot, güzergah bilgileri bilgisayarına girildikten sonra gelişmiş kamerası ve Microsoft Kinect algılayıcıları kullanarak rotasının 3 boyutlu haritasını çıkarıyor. 4 ayağına da yerleştirilen sensörler kaza riskini minimuma indiriyor. Sahibinin sesini tanımaya ayarlanabilen robot köpek, bu sayede hiçbir dış faktörden etkilenmeden sadece kendi sahibinin "dur - kalk" emirlerini uyguluyor. Ayaklarındaki tekerleklerle hareket eden robot köpek, çıkardığı yüksek ses ile görme engelli kullanıcısının çevrede fark edilmesini sağlıyor.
  NSK mühendisleri, varılmak istenen noktaya en uygun rotayı hesaplayacak bir GPS sistemi ve kablosuz iletişim teknolojisini robot köpeğe yerleştireceklerini bildirdi. Bu sayede görme engelli kullanıcının, sadece nereye gitmek istediğini söylemesi yeterli olacak.
  Robotun geliştirilmesinin sürdüğünü belirten NSK yetkilileri, kusursuz ve ideal bir modelin 2020 yılına kadar hazırlanacağını ve satışa çıkarılacağını açıkladı. Robot köpek, Tokyo’da 12 Kasım’a kadar açık olan 'International Robot Exhibition 2011' fuarında tanıtılıyor.
 2. Merve Altıok
  Devamlı Üye

  Japonya küçük ve çekik gözleriyle yapmadıkları icat kalmamış gibi görme engellilerinin hayatını kolaylaştıracak ürünleri icat edip piyasaya sürmeye devam ediyor robot köpek kendisine yaklaşan ya da çarpmak üzre olduğu bir nesneyi önceden hissedip sahibine uyarı veriyor bu sayede başka bir insana gerek duymadan dışarı ve istedikleri her yere rahatlıkla gidebiliyorlar. . .
+ Yorum Gönder