+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda Felçlilere nefes mucizesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Felçlilere nefes mucizesi
  Felçlilere nefes mucizesi kısaca
  Felçlilere nefes mucizesi.jpgArkadaşlar hemen bana felçlilere nefes mucizesi hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  İsrail'deki Weizmann Enstitüsünden Noam Sobel ve ekibi burundan nefes alış ve verişinin basıncıyla çalışan bir cihaz geliştirdi.
  Sobel damağın kemiksiz ve yumuşak arka bölümünün beyindeki sinirler tarafından denetlendiğini ve bu bölümün ağır yaralanmalarda dahi zarar görmeden kalabildiğini belirterek felçlilerin göz kırparak iletişim kurabildiğini çünkü gözün de beyindeki sinirlere bağlı olduğunu hatırlattı.
  NEFESİ ELEKTİRİK SİNYALLERİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER
  Nefes almayı ve vermeyi kontrol eden damağın arka bölümünün beyinle bağlantılı birçok sinirle ilişkili olduğunu belirleyen bilim adamları Tel Aviv Üniversitesi'nden meslektaşlarıyla "nefesi elektrik sinyallerine dönüştürmeyi" başardı.
  Hastanelerde oksijen vermek için kullanılan hortuma benzeyen cihaz burun deliğinin girişine yerleştiriliyor ve basıncı ölçüyor. Basınç değerleri sensörler sayesinde bir bilgisayara iletiliyor. Sinyaller özel bir yazılım yardımıyla eyleme dönüştürülüyor.
  Önce 36 sağlıklı gönüllünün katıldığı araştırmada bu kişilerin nefeslerini kullanarak bilgisayarda oyun oynayabildikleri ve yazabildikleri görüldü.
  Bilim adamları daha sonra cihazı felçli hastalara denetti.
  10 YIL SONRA MEKTUP YAZABİLDİ
  7 ay önce felç geçiren ve göz kırpmalarını kontrol edemeyen 51 yaşındaki kadının bu cihaz sayesinde yazı yazmaya başladığı görüldü. El ve ayaklarını kullanamayan 63 yaşındaki felçli bir kadın 10 yıl sonra bu cihaz sayesinde bir mektup yazabildi aletten elektronik posta yollamak ve internette sörf yapmak için yararlandı. Boyundan aşağısı tutmayan 30 yaşındaki bir erkek de bu cihazı tekerlekli sandalyesini yönlendirmek için kullandı.
  Halen geliştirilmekte olan bu teknolojinin piyasaya sürülmesi halinde 10-20 dolardan satışa sunulacağı belirtildi.
  Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayımlandı.
 2. Merve Altıok
  Devamlı Üye

  tıbbın ilerlemesi diye buna denir bence manyetik zararsız ışıkların şifalı nefese dönüştürülmesi birçok hastaya mucize gibi şifa veriyor
+ Yorum Gönder