+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda Spastik Tetrapazi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Spastik Tetrapazi
  Spastik Tetrapazi hakkında bilgi

  Arkadaşlar hemen bana spastik tetrapazi hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Spastik Serebral palsi'nin bir alt grubudur. Ancak 'spastik çocuk' toplumda Serebral palsi'li çocukları tanımlamak için kullanılmaktadır. Serebral palsi vücut hareketlerini ve kasların uyumlu kullanımını etkileyen bir grup bozukluğa verilen addır. Beyin gelişimi gebeliğin erken dönemlerinden itibaren başlar ve çocukluk çağında devam eder. İlk 2 - 3 yılda beyne zarar veren herhangi bir olay serebral palsi'ye neden olur. Serebral palsi ilerleyici değildir.
  Bu hasar beyinden vücuda ve vücuttan beyne gelen uyarıları bozar. Serebral palsi her çocukta değişik ağırlıkta ve tiptedir. Beynin hasar gören bölümüne göre spastik çocuklarda şu bulgular olabilir: Kaslarda sertlik veya kasılmalar
  İstemsiz hareketler
  Yürüme ve koşma gibi kaba motor hareketlerde zorluk
  Yazı yazma veya düğme ilikleme gibi ince motor hareketlerde zorluk
  Algılama zorluğu Bu sorunlar beslenme solunum idrar-dışkı kontrolünde problemler havale geçirme şaşılık öğrenme güçlükleri gelişme geriliği gibi ek sorunlara da neden olabilir. Spastik olan kol veya bacak ağrıyı acıyı hisseder. Spastik çocukların hareketlerindeki bozukluğun derecesi zeka düzeyini göstermez.
  Serebral palsi ilerleyici bir hastalık olmadığından spastik çocukların yaşam süresi normaldir. Spastik çocukların bir kısmı zamanla daha iyi duruma gelirken bir kısmı da gelişebilecek ek sorunlar nedeni ile daha kötüye gidiyor gibi görünebilir. Bu durumu engellemek ve yaşam kalitelerini arttırmak için mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekir.
  Serebral palsi bulaşıcı değildir kalıtsal değildir hayatı tehdit eden bir durum değildir. D
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Spastik Tetrapazi, beyinde oluşan belli bir hasar sonucu veya bir bozukluk neticesinde oluşan kas hareketlerinin kontrol edilememesi ile oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip bireyler mutlaka kişisel yardım görmelidir.
+ Yorum Gönder