+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve English Forum Forumunda Ahmet Doğan English Biography Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Ahmet Doğan English Biography
  Ahmet Doğan English Biography


  akademisyen, siyaset adamı, yazar  Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı  Ahmet Demir Doğan  29 Mart 1954 tarihinde Varna’da doğdu. Sofya Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunudur. 1980'lerin başında, Türklerin örgütlenmelerinde rol almıştır. Bu eylemleri fark edilip, 1987 yılında tutuklanmıştır. 22 Aralık 1989'da serbest bırakılmıştır. Şu anda HÖH, Bulgaristan'da koalisyon ortağı, Doğan da başbakan yardımcısıdır.
  x
  HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ

  Hak ve Özgürlükler Hareketi (kısaca HÖH, Bulgarca: Dvijenie za Prava i Svobodi, kısaca DPS), üyelerinin çoğunluğunu Bulgaristan Türklerinin oluşturduğu ve şu anda iktidardaki üçlü koalisyon hükümetinin ortağı olan, Bulgaristan'da bir siyasi partidir. Başkanı Ahmet Doğan'dır.

  2001 seçimlerinde 21 milletvekili çıkaran parti, hükümete katılarak 2 de bakanlık almıştır.
  1989 sonrası Bulgaristan siyasi hayatından Türkler 1989 sonrası Bulgaristan’da yaklaşık 160 siyasi parti kurulmuştur. Bunlardan dört tanesi Türk kökenlidir: Hak ve Özgürlükler Hareketi, Demokratik Gelişim Hareketi, Demokratik Adalet Partisi ve Türk Demokrat Partisi.

  1990. 10 ve 17 Hazirandaki iki turlu genel seçimlerde, HÖH, o tarihte 400 sandalyeli Bulgar Parlamentosuna 23 milletvekili sokmayı başardı.
  1991. 13 Ekimde yapılan genel seçimlerde, HÖH, sandalye sayısını 24’e yükseltti. Daha sonra yapılan yerel seçimlerde ise 27 belediye ve 653 muhtarlık kazandı.

  1994. 18 Aralıktaki genel seçimlere üç Türk partisi katıldı. Bu seçimlerde HÖH, 160 bine yakın oy kaybetti ve toplam oyların sadece %5.44’ünü elde edebildi. Böylece her üç parti birlikte toplam 320 bin oy almış oldu. Seçimleri ise Bulgar Sosyalist Partisi kazandı. Bu dönemde hükümet, Müslüman azınlık tarafından seçilmiş olan Baş Müftü Fikri Salih Efendi’yi görevinden aldı, yerine Diyanet İşleri Komitesi Başkanı sıfatıyla Nedim Gencev’i getirdi. Bu olay, Müslüman azınlık içinde büyük gürültü kopardı ve ülkede bir “müftü sorunu” baş gösterdi.
  1997. 1990’ların ortasında Bulgaristan’da ağır siyasi ve ekonomik krizler baş gösterdi. 10 Ocak 1997’de Parlamento binası işgal edildi ve hatta ateşe verildi. 19 Nisandaki erken seçimleri Demokratik Kuvvetler Birliği kazandı. Bu seçimlerde HÖH, toplam Türk oylarının sadece %52’sini almayı başarabildi.

  2001. Bulgaristan, 17 Haziranda genel seçimlere gitti. Seçimler, eski Kral II.Simeon’un ve yeni partisi II.Simeon Milli Hareketinin ezici zaferi ile sonuçlandı. Seçimlerden sadece üç ay önce kurulmuş olan II.Simeon Milli Hareketi, iktidardaki Demokratik Kuvvetler Birliği ile Sosyalist Partiyi kolayca mağlup etti. Bulgar Parlamentosu 24 Temmuzda II.Simeon Milli Hareketi ile 21 sandalyeli HÖH’ün koalisyonunu resmen onayladı.

  25 Haziran 2005'te yapılan genel seçimler Bulgaristan’da, komünizmin çöküşünden beri görülmemiş derecede renkli bir koalisyonu ortaya çıkardı: Tek başına iktidar olmak için yeterli çoğunluğa ulaşamamış yedi parti. Sosyalist Parti toplam oyların %31’i ile 240 sandalyeli ve tek kamaralı Parlamentoda 82 sandalye kazandı. Seçimlerde iktidardaki II.Simeon Milli Hareketi oyların %20’sini alarak (53 sandalye) ile ikinci, HÖH ise %13 (34 sandalye) ile üçüncü oldu. Bu üç parti koalisyon hükümeti kurdu. Yeni hükümette HÖH üç bakanlık aldı: Başbakan Yardımcısı ve Doğal Afetler Bakanı Emel Ethem, Çevre Bakanı Cevdet Çakırov ve Tarım Bakanı Nihat Kabil.


  --------------------------------------------------------------------------------

  English Biography

  --------------------------------------------------------------------------------


  Name: AHMED DEMIR DOGAN
  Date & Place of Birth: March 29, 1954, Pchelarovo village, Varna region, Bulgaria
  Education: 1981 Philosophy Sofia University

  Academic Career: Bulgarian Academy of Sciences Institute of Philosophy
  1984 Post-graduate in metaphysics
  1984 Dr. in Philosophy

  Political Career: 1985 founds an underground organization in connection with the forcible change of the Turk’s names in Bulgaria
  1986 Arrested and sentenced for being an organizer and Leader of an anti-state organization
  1989 Amnestied
  1990 Founds the party “Movement for Rights and Freedom”
  1990 Member of Parliament in the Grand National Assembly.
  Chairman of the Parliamentary Group of the Movement for Rights and Freedom -Third political force.
  1991 Member of Parliament in 36th Assembly.
  Chairman of the Parliamentary Group of the Movement for Rights and Freedom -Third political force.
  1994 Member of Parliament in 37th Assembly.
  Chairman of the Parliamentary Group of the Movement for Rights and Freedom -Third political force
  1997 Member of 38th Parliament of the coalition “National Salvation Alliance”. Chairman of the Parliamentary Group of the National Salvation Alliance –Third political force.
  1998 Chairman of Liberal Democratic Union, the biggest liberal formation in Bulgaria.
  1999 Chairman of the Institute for integration studies.
  2001 Member of Parliament in 39th Assembly.
  Chairman of the Parliamentary Group of the Movement for Rights and Freedom.
  The Coalition partner of governing party.
  2005 Member of Parliament in 40th Assembly.
  Chairman of the Parliamentary Group of the Movement for Rights and Freedom.
  Languages: English, Russian and Turkish

  Publications of Mr. Ahmed Dogan
  1.“ The Liberal Democratic Coalition have to be confirm”, 1998
  2.“The Minorities and the new world order” 2000
  3.“Bulgaria and new world order”, 2001
  4.“Identity and Integration”, 2001
  5.“Levski and the time”, 2001
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Ahmed Dogan, on 19 January 2013 while he was speaking at the podium was attacked by an armed person. Gun attacker who failed in the act of seizing try 25-year-old Oktay is Yenimehmedov Hasanov and drugs, where there were criminal charges of theft of
+ Yorum Gönder