+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve English Forum Forumunda Eski ingilizce dönemine ait yazar ve eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Eski ingilizce dönemine ait yazar ve eserler
  Eski ingilizce dönemine ait yazar ve eserler


  Eski ingilizce dönemi


  Bu dönem MS. 450 yılından 1066 Norman Conquest (Norman İstilası)'na kadar devam eder.  Bu dönemler arasında hem yazılı hem de sözlü eserler ortaya çıkmıştır. Ayrıca hem şiirsel hem de nesir anlatılar da vardır. Eski İngilizce Eserlerden bazıları : The Seafarer,TheWanderer , Beowulf, Caedmon Hymn, The Battle of Maldon, The Dream of The Rood. Bu eserler şiirsel biçimde anlatılır. Anglo Saxon Chronicle (Alfred The Great),Ecclesiastical History of The English People (Venerable Bede);Bu eserler ise düzyazı halindedir.

  Edebiyat bakımından bu dönemde dil çok serttir.Bunun nedeni ise o dönemlerde sürekli savaş halinde olan halkın dili de sertleşmiş olmasıdır. Ve yukarıda ki eserlerin çoğu ilk önceleri orally yani sözlü aktarıldığı için değişime uğramıştır. Örneğin;Beowulf.
  Sözlü anlatanlar Scop adı verilen ozanlardır. Scop'lar şiirleriyle sürekli kralı överler. Bir bakıma kralın yalakalarıdır. Kralla ilgili öyküler anlatırlar. Bu Scoplar anlatırken Litote,Head-rhyme ,Kenning ve Alliteration sanatını kullanmışlardır.

  Ana madde: Anglosakson edebiyatı
  Eski İngilizce ile yazılmış olan ilk İngilizce eserler, Orta Çağ'ın başlarında ortaya çıkmıştır (bulunan en eski metin Cædmon's Hymn metnidir). Sözlü gelenek, eski İngiliz kültüründe çok güçlüydü ve çoğu edebi eser icra edilmek amacıyla yazılırdı. Böylelikle, epik şiirler çok popülerdi ve Beowulf dahil birçoğu, bugünün Norveççe'sine ya da İzlandaca'sına çok yakın benzerlik gösterenAnglosakson edebiyatı'nın zengin külliyatında günümüze kadar geldi. Günümüze kadar ulaşan el yazılarındaki Anglosakson dizelerinin çoğu, kıtadaki eski Viking ve Alman savaş şiirlerinin muhtemelen "daha yumuşak" bir uyarlamasıydı. Bu şiir İngiltere'ye getirildiğinde, hala bir nesilden diğerine sözlü olarak aktarılıyordu ve aliterasyonlu dizeler'in ya da ünsüz kafiyesinin (günümüz gazete başlıkları ve pazarlama sektöründe bu teknik sıklıkla kullanılmaktadır) daimi varlığı, Anglosakson halkının onu hatırlamasına yardımcı olmuştur. Bu tür bir kafiye Cermen dilleri'nin bir özelliğidir ve Roman dilleri'nin sesli uyaklarından ya da kafiyelerinden farklıdır. Fakat ilk yazılı edebiyat, Aziz Augustinus ve onun müritleri tarafından kurulan ilk Hıristiyan manastırlarınaa dayanmaktadır ve Hıristiyan okuyucuların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir şekilde uyarlandığını düşünmek mantıklıdır. Viking savaş şiirleri, en kaba mısraları olmaksızın dahi, hala kan davalarının kokusunu taşımaktadır ve bunlara ait sesli uyaklar, kulağa kasvetli kuzey havası altında çarpışan kılıçlar gibi gelmektedir: anlatılarda, her zaman için yaklaşan bir tehlike hissi duyulur. Beowulf'un hikâyesi boyunca savaştığı canavarlar tarafından nihayetinde ölmesi gibi, her şey, er ya da geç sonlanacaktır. Beowulf'taki hiçbir şeyin baki kalmaması, gençlik ve neşenin ölüm ve üzüntüye dönüşecek olması duyguları Hıristiyanlığa girmiştir ve İngiliz romanının gelecekteki görünümüne hakim olacaktır
 2. Acil

  Eski ingilizce dönemine ait yazar ve eserler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder