+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Tavuk neyle ürer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tavuk neyle ürer
  cabuk cevap istiyorum 2. Mineli
  Devamlı Üye

  TAVUKLARIN ÜREMESİ


  Tavuk neyle ürer.jpg


  Tavuk da Bütün kuşlar gibi yumurta ile çoğalır. Karnındaki yumurtalıkta olan «yumurta sarısı» yumurtalık kanalına düşer. Bu kanalın üstünde salgılanan «yumurta akına» bulanarak aşağı iner, bu arada üstü kireçlenir. Yumuşak olan kabuk hava ile karşılaşınca sertleşir. Tavuk bu duruma gelen yumurtayı »yumurtlamak» suretiyle dışarı çıkarır.
  İyi bir tavuk yılda 250-300 yumurta verir. Tavuklar tüy değiştirirken aralık, ocak aylarında yumurtlamazlar. Kuluçka süresi 21 gündür.
  Tavuklar genellikle şubat sonunda kuluçkaya yatarlar. Kuluçka yattığı zaman, tavuğun karın zanlıdaki damarlarında kan dolaşımı fazla olur. Böylece, tavuğun üzerine yattığı yumurta 39 - 40 derece ısı altında kalır.
  Civcivler hemen hemen yumurtadan çıktıkları andan itibaren her şeyi yerler. İlk günlerde pişmiş yumurta, haşlanmış sebze verilirse çabuk gelişirler.
  Bugün tabiî kuluçka yanında bir de makinelerle yapılan civciv yetiştirme usulü vardır ki, bir hayli revaç görmektedir.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Tavuklar evcileşebilir kuş türlerindendirler ve genelde çiftliklerde yetiştirilirler iki tür tavuk vardır et için yetiştirilen tavuklar ki bunlar kolay kolay yumurtlamaz ve üreme için olan tavuklar vardır bu Tavuklar da yumurtlama yöntemi ile ürerler.
+ Yorum Gönder