+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Kum zambakları nasıl yetiştirebilirim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kum zambakları nasıl yetiştirebilirim
  elimde kum zambağı tohumu var, nasıl yetiştirebilirim diye sormak istiyorum ne zaman dikmek gerekir? teşekkürler 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Kum zambakları

  kum-zambaklar-.jpg  Kum zambağı (Pancratium maritimum), nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı bir bitki türü.

  Çok yıllık, soğanlı, genişçe uzun şeritsi yapraklı, yaklaşık 40-45 cm boyunda, beyaz çiçekli, çiçek sayısı 3-15, koronalı, korona tepallerin 2 / 3 ü kadardır. Çiçeklenme zamanı Ağustos ve Ekim ayları arasındadır.

  Tüm Akdeniz ülkelerinde ve Karadenizin güney kıyılarında yetişir. Türün nesli tehlike altındadır. Türkiye'de bulunan zambakların ülke dışına çıkarılması suçtur. Türe yönelik en önemli tehdit, kıyı bölgelerinde hızla yayılan yazlık konutlardır.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Kum zambağı soğana benzeyen bir bitkidir ve genelde kıyı kumullarında yetişir. Tüm Akdeniz ülkelerinde ve Karadeniz kıyı kesimlerinde yetişirler genelde. Nesli tükenmek üzere olduğu için Türkiye de yetişen bu bitkilerin ülke dışına çıkarılması suçtur.
+ Yorum Gönder


kum zambağı nasıl yetiştirilir