+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda gazların bulundukları ortamda yayılma özelliklerinin günlük hayata etkilerinin neler olabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  gazların bulundukları ortamda yayılma özelliklerinin günlük hayata etkilerinin neler olabilir?
  gazların bulundukları ortamda yayılma özelliklerinin günlük hayata etkilerinin neler olabilir? 2. yaren3757
  Yeni Üye

  gazların bulundukları ortamda yayılma özelliklerinin günlük hayata etkilerinin neler olabilir
 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Gazların Bulundukları Ortamda Yayılma Özellikleri

  gazların bulundukları ortamda yayılma özellikleri.jpg

  Bu soru takdir edeceginiz gibi cok genis bir soru; yani mutfakta pisen yemegin kokusunun salondan duyulmasi, sigaranin kapali mekanlarda yasak edilmesi, gaz cikardigimizda ordaki herkesin yuzunu eksitmesi, lodos ciktiginda sobali evlerde insanlarin olmesi, bisiklet tekerlegini sisirdigimizde butun tekerlegin ayni oranda sismesi, vs vs hepsi gazlarin yayilmasiyla alakali ve bunlar ilk aklima gelenler.

  Parfumleri de unutmamak gerek. Gazlarin dagilmasi sayesinde bir yerde sikilmis parfumu koklayabiliyoruz.

  Gazların yaşam üzerinde etkilerini iki şekilde ele alabiliriz. Birincisi makro düzeydeki etkileri dünya ölçeğinde olup dünyadaki yaşamı olumlu ve olumsuz şekilde etkiler. Birçok gazların değişik yüksekliklerde ve değişik oranlarda birleşmesiyle oluşan atmosfer, dünyada yaşamı olanaklı kıldığı gibi uzaydan dünyaya gelen zararlı ışınımlara ve irili ufaklı meteorlara bir doğal kalkan görevi görür, aynı zamanda da güneşten gelen ısının bir bölümünü atmosferde tutarak canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gereken sıcaklığı belirli limitlerde tutar. Bunun olumsuz etkileri ise, sanayileşmenin doğal sonucu olarak tükettiğimiz ürün atıklarının atmosferde dengeyi bozması ve gelecekte insan yaşamını olumsuz etkileyecek olması. Enerji kullanırken atmosfere salınan gazlar, atmosferde karbondioksit gazının oranını arttırır. Bu, atmosferdeki sıcaklığı zamanla attırır ve bitki örtüsünün azalmasıyla birlikte kuraklığı hızlandırır, çölleşmeye yolaçar. Sprey gazlarının kullanımı ise atmosferdeki ozon gazlarının azalmasını, bu ise atmosferin uzaydan gelen zararlı ışınlara ve meteorlara karşı oluşturduğu doğal kalkan özelliğini azaltır.

  İkinci olarak gazların mikro düzeydeki etkileri de günlük yaşamda hepimizin yakın çevremizde farkında olmadan karşılaştığımız etkilerdir. Soluduğumuz havadaki oksijen olmasaydı hem yaşayamazdık hem de ateş yakamazdık. Yeraltından çıkardığımız doğalgazı yakarak evlerde ısınır, sanayide ise enerji olarak kullanırız. Oksijen hidrojenle birleşerek suyu oluşturur. Su buharlaşarak bulutları, bulutlar da yağmurları, akarsuları, gölleri, denizleri meydana getirir ve bu döngü dünyada yaşamın devamını sağlar. Mikro düzeydeki olumsuz etkileri ise sobalarımızda ısınmak için yaktığımız kömür iyi yanmadığında çıkardığı karbonmonoksit gazı, insanları öldürür. Otomobillerin egzozundan çıkan gazlar, atmosferi ve şehirlerin havasını kirletir. Taşıtların egzozundan çıkan gazlar, enerji elde etmek için kullanılan yakıtların yanmasıyla oluşan atık gazlar, kısacası atmosfere salınan her gaz, atmosferde biraz daha karbondioksit birikmesine ve atmosferin biraz daha ısınmasına sebep olacaktır.
 4. Ziyaretçi
  ben bir öğretmenim çok yazım hatası var çocuklarım girmiş hep sana rep vermişler daha

 5. AGMEHMET
  Administrator
  ben bir öğretmenim çok yazım hatası var çocuklarım girmiş hep sana rep vermişler daha
  Her kes gibi sizde mesajı yazmış çıkmışsınız, burası bir forum ve öğretim görevlisiniz o zaman yazım hatalarını yazmanız gerekmezmiydi..

  Burada herkes bilgilerini paylaşır hata varsa bu hatalıdır bu şekil değiştirin der..

  mesajınızı editlemek zorundada kaldım.. bizim rep e ihtiyacımız yok allah razı olsun demeniz yeterli bu konu işime yaradı sağolun denildiğinde başımız göğe yükselir..  ve

  mesajınızı onaylayınca çok üzüldüm cidden..

 6. Ziyaretçi
  elinize sağlık emeğine sağlık kardeşlerim ben sınıfın ve okulun gözdesiyim

 7. Ziyaretçi
  ben bir öğrenciyim bizim proje çalışma vardı çok teşekkür ederim çok işime yaradı

 8. Ziyaretçi
  valla sağol aga çok tşk ederim paylaşım için tşk bu site güzel tavsiye ederim arkiler ama diğer sitelerdende yararlandım bu en iyisi tşk tşk tşk

 9. Ziyaretçi
  1o nuMara oLmuŞ xD
  saolun
  KiNG

 10. Ziyaretçi
  ya bana çoooookk yardım ettiniz çooook teşekkür ederim ama gerçekten yazım hatası vardı oolsun bi de ilk paragrafta insanların çıkardığı gazdan bahsetmişsiniz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu