+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda afyonun türkçe tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  afyonun türkçe tanıtımı
  afyonun türkçe tanıtımı tanıtım gayet güzel olmuş. ellerinize sağlık.. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Afyonun türkçe tanıtımı

  afyon.jpg

  YÜZÖLÇÜMÜ: 14.230 km²

  NÜFUS: 739.223 (1990)

  İL TRAFİK NO: 03

  İLÇELER: Afyonkarahisar (merkez), Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sincanlı, Şuhut, Sultandağı.

  İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Frig Kaya Anıt Mezarları, Afyonkarahisar Kalesi, Gazlıgöl ve Sandıklı Kaplıcaları, Ulucami, Gedik Ahmed Paşa Külliyesi, Arkeoloji Müzesi, Kocatepe ve Zafer Anıtları.

  İl Kültür Müdürlüğü

  Tel: (272) 213 76 00


  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü

  AFYON
  Tel: (0 272) 214 20 28
  Faks: (0 272) 213 76 01

  Müze

  Afyon Müzesi

  Adres: Kurtuluş Cad. Afyon
  Tel: (272) 215 11 91

  Örenyerleri

  Metropolis - İhsaniye/Ayazin Köyü
  Apemeia - Dinar/Merkez
  Amorium - Emirdağ/Hisarköy

  Önemli Günler

  Mahalli Kutlama Günleri:

  Hava Şehitleri Anma Günü
  Merkez
  15 Mayıs

  Ali Çetinkaya’yı Anma Günü
  Merkez
  21 Şubat

  Festivaller:

  Güreş Festivali
  Karadilli Kasabası, Şuhut
  Mayıs Ayı İçinde

  Kiraz Festivali
  Dereçine Kasabası, Sultandağı
  Haziran Ayı İçinde

  Kavun Festivali
  Fethibey Kasabası
  22-29 Ağustos

  Şenlikler:

  Vişne Şenliği
  Çay
  Temmuz Ayı İçinde

  Kaymak Şenliği
  Bolvadin
  Ağustos-Eylül Ayı İçinde

  Dinar İlkbahar El Sanatları Sergisi
  Dinar
  Mayıs Haziran Ayı İçinde

  Kurtuluş Günleri:

  Afyon’un Kurtuluşu Zafer Haftası
  Merkez
 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Afyonkarahisar denildiğinde ilk aklan gelenler kaymak ya da sucuktur. Oysa meraları, temiz havası, açık hava müzesi görünümündeki doğası, zengin tarihi, mermer ocakları, kalesi, maden sodası, kaymağı, vişneli ekmek kadayıfı ve tabii insana hayat veren kaplıcaları var. Yani burada hayat var!
  Melekler Mekanı - Afyonkarahisar Şehir Tanıtımı
  Afyonkarahisar doğadan torpilli. Son olarak bir de Cumhurbaşkanı çıkaran Afyonkarahisar'a şöyle bir bakacak olursanız yok yok! Sıkılmazsanız sayayım. İlk akla gelen sucuk. Çünkü etrafta mera çok, hava temiz, etler leziz, sucuklar da öyle. İşi biliyorlar. Kentin çevresinde ise doğa adeta açıkhava müzesi Mermer ocakları da var. İnanılmaz renkte, güzellikte damarlara sahip mermerler dilim dilim kesilmiş, pahalı banyoları süslemeye hazırlanıyorlar.

  Ya Afyon çiçekleri Kaymak onda, keçe onda, vişneli ekmek kadayıfı onda. Tepede kalesi var, maden sodası, kaplıcası Afyonkarahisar evleri, Ulu camisi, müzesi, zafer anıtı, lokumu Ulu önder Atatürk Afyonkarahisar'ın ilçeleri Şuhut ve Bolvodin'de çalışıp, bugün Antalya kavşağı olarak bilinen yerde Başkomutan Milli Parkı'nda hareket emrini vermiş: "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz" demiş. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, peri bacaları, mağaralar, kaya kütle şekiller ve akıllara durgunluk verecek oluşumlar burada da var. Niye Ürgüp, Göreme gibi tanınmıyor? Çünkü bilinmiyor, çünkü yolu bozuk, her otomobil gidemiyor. 4x4 yolu.

  Aslanlıkaya, Aslantaş ve İhsaniye'den biraz ilerdeki Üçler kayası, dudak uçuklatır cinsten. Neden daha önce gelmemişim, yazıklar olsun bana diye dövündüm. Köyde gençler var ve kahvede turist görünce "Gezdirelim mi?" diye soruyorlar. Orhan Tepe'nin rehberliğinde yola çıktık. O kanıksamış, kayaları görünce "Bizim burada bunlardan çok var" deyip geçiyor. Oysa ben dağ-tepe dolaşıp yıllardır Türkiye'nin ilginç kaya yapısı envanterini çıkarıyorum. Ayazini köyünü sonra gezeceğiz, önce hedef Gazlıgöl kaplıcası diyerek yola çıktım. Çocuk sahibi olmak için adakta bulunan, çocuğu olunca kurban kesermiş. Koltuk değneklerini atıp yürüyerek giden, yılan gibi deri değiştirip tertemiz bir ciltle dönenlerin çok olduğunu söylüyorlar. Köyün ortasında bir şadırvan var. Bir çeşmesi soğuk, diğeri sıcak akıyor, suyu içiliyor. Bildiğimiz Kızılay sodasının sıcağını düşünün, böbrek taşlarına iyi geliyor. Özellikle de taşları şua tedavisi ile kırdırıp dökmeye gelenler, fayda görüyor. Etrafta çeşitli havuzlar, bir restoran, Ali Baba'nın mütevazı lokantası, bir de pideci var. Otele yerleştim. Tok karnına havuza girilmez derler. Bir çoban salata bir yoğurt yiyip, attım kendimi suya. Tüm gün süren şoför yorgunluğunu anında aldı götürdü. Mağmadan ısınıp gelen iyonlu, mineralli sıcak su dolaşımı, metabolizmayı canlandırdı. Bu suda hayat var!
+ Yorum Gönder


afyonun tanıtımı ingilizce ve türkçe