+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda dinamometre nerelerde kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  dinamometre nerelerde kullanılır








  biri bana yardım edebilirmi sabahtan beri en az 100 site gezdim ama hiç birinde bulamadım







 2. HARBİKIZ
  Moderator





  Dinamometre nerelerde kullanılır

  dinamometre nerelerde kullanılır.jpg
  Dinamometre (yada kuvvetölçer) en çok, bir elektrik motorunun ya da bir otomobil motorunun beygir gücünü ölçmede kullanılır. Döner parçaya uygulanan burma kuvveti (moment) ile açısal hızın çarpımı, kuvveti verir. Kuvvet ölçen dinamometrelerden en yaygın kullanılanı, esnek bir metal halkadan oluşur. Bu halkayı sıkıştıracak biçimde bir kuvvet yüklendiğinde halka burulur ve burulma miktarına göre kuvvet ölçülür. Cismin uyguladığı kuvvet ne kadar büyükse yay o kadar gerilir. Dinamometrede ölçülen değerler, Newton birimiyle (N) gösterilir.

  Dinamometreler metallerin esneklik özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır. İç içe geçmiş iki borudan oluşur. İçteki boruda yay asılıdır. İçteki borunun üzeri eşit olarak bölmelendirilmiştir. Cisim içteki borunun ucundaki çengele takılır. Yer cismi ne kadar kendine doğru çekebilirse o cismin ağırlığı o kadardır.

  Dinamometre (yada kuvvetölçer) bir otomobil motorunun beygir gücünü ölçmede kullanılır. Döner parçaya uygulanan burma kuvveti (moment) ile açısal hızın çarpımı, kuvveti verir.




+ Yorum Gönder


dinamometrenin kullanıldığı yerler,  dinamometre nerelerde kullanılır,  dinamometre hangi alanlarda kullanılır,  dinamometre kullanıldığı yerler,  dinamometre nerede kullanılır,  dinamometrenin kullanıldığı alanlar