+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda bebeğin kafa boyutu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bebeğin kafa boyutu
  yeni dogan bebegın kafası kaç santımler arası normal boyuttadır 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Bebeğin Kafa Boyutu


  bebeğin kafa boyutu.jpg

  BAŞ
  Biçimi:
  Bebeğin başı doğum sırasındaki travmalara uygun olarak değişik bir şekilde görülebilir. Bu kafanın hasarlandığı anlamına gelmez.
  Bıngıldaklar:
  Bunlar henüz kafa kemiklerinin birleşmedigi yerlerdir. Bingildaklar saglam bir zar ile kaplidirlar ve normal temas ile hasar görmezler. Bazen nabiz atişi şeklinde bingildakta hareketlenme olabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Eğer bıngıldak içeri basık görünüyorsa bebeğin nispeten susuz kaldığının bir bulgusu olabilir. Eğer bıngıldak dışarı doğru çıkık ve bebek ağlamıyorsa, bu bir hastalık göstergesi olabilir ve doktora görünmek gereklidir.
  GÖZLER
  Şaşılık:
  İlk günlerde olan şaşılık normaldir. Bebek gözlerini hareket ettirirler. Ak onları kontrol edinceye kadar gözleri kayabilir. Bu durum 6. Ayda düzelir. Ancak sabit bir şaşılık varsa doktora görünmek gereklidir.
  KULAKLAR
  Akıntı: Kulak yolu kendi ürettiği balmumu benzeri bir salgıyla kendi kendini temizler. Ancak bu salgı ile iltihap akıntısının karıştırılmaması önemlidir.
  Ağız:
  Bebeğin dili altındaki doku nedeniyle erişkinlere göre daha hareketsizdir. Bu dilin hareket etmediği kanaatini doğurabilir. Bu zamanla düzelir. Ve gerçekten bağlı dil olarak adlandırılan durum az görülen bir durumdur. İlk yaş günüde dil tamamen hareket etmelidir.
  Üst dudaktaki kabarcıklar:
  Bunlar emme sonucunda oluşan kabarciklardir ve bebek emdigi sürece görülebilirler.
  Beyaz dil:
  Yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerin dilinin beyaz olması normal bir durumdur.
  Sıvı dolu keseler:bunlar damakta görülebilen zararsız kistlerdir.
+ Yorum Gönder