+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Göz altı morlukları ve Çukurları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göz altı morlukları ve Çukurları
  gozumde cukurlar var ne yapsam gecmiyor ve sarkmalarda var ne yapmaliyim 2. Zehramestel
  Devamlı Üye

  GÖZ ALTI MORLUK VE TORBALARI  GÖZ ALTI MORLUK VE TORBALARI.jpg

  Bazı insanların gözlerinin altında sanki bir darbe görmüş gibi mosmor bir hare oluşur. Bu koyu gölgeler kimi zaman gençlere de uğrar. Bunlarla baş etmek genellikle zordur. Ama nedenlerini ortaya çıkarabilirsek hafifletilmesi veya tedavisi mümkün olabilir. En azından artması önlenebilir.

  Öte yandan bazı kozmetik önlemlerle görünümü tamamen düzeltebiliriz. Bu lekelerin en yaygın nedeni; cildin zamanla incelmesi sonucunda kılcal damarların görünür hale gelmesidir. Güneş ışınları bu sorunu arttırır. İkinci bir neden; alerjiler veya yüksek ateşle seyreden hastalıklardır.

  Bazı gıdalar polen toz kedi tüyü kaşıntı hapşırma ve göz sulanmasına neden olabilir. Bu kişiler gözlerini ovuşturmadan yapamazlar. Sonuç içi kızaran dışı moraran gözlerdir!

  Gözaltındaki mor hareler çoğunlukla kalıtsaldır. Genellikle çok beyaz tenli ve göz çukuru derin olanlarda meydana gelir.

  Fizyolojik nedenler arasında vücudun fazla su tutması veya su kaybı aşırı tuz tüketimi sigara içmek kalp hastalıkları böbrek ve karaciğer hastalıkları birinci sırada yer alır. Tabii uykusuzluk kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunların tümü gözaltındaki lekelerle kendini ifade eder.

  Önlemler neler?
  Bu koyu halkaları kısmen düzelten artmasını önleyen bazı çareler var. Her şeyden önce vücudunuzu susuz bırakmayın. Sonra son derece hassas olan göz çevresini güneşten koruyun uykunuza özen gösterin yüzünüzü soğuk su ile yıkayın tuzu azaltın bol bol balık sebze ve meyve tüketin.

  Üzüm çekirdeği extresi C vitamini ve diğer antioksidanlar kılcal damarların güçlenmesine ve cildin gelişmesine yardımcı olur. Bunlardan yararlanın.

  Tedavi şekilleri
  Gözaltı morluklarına salatalık ya da patates halkalarının veya çay kompreslerinin iyi geldiğini çoğumuz biliyoruz.

  Size tavsiye bu malzemeleri poşetle değil taze olarak ve buzdolabında soğutarak uygulayın.
  K ve C vitamini içeren göz çevresi kremleri kullanın.

  Gözaltı morlukları için bitkisel tedaviler:
  Papatya çayı ya da lavanta çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınıza uygulayın. ayrıca muhakkak 25 yaşından itibaren göz çevresi için krem kullanılması gerekir

  Avakado yağı
  Bunun yanısıra her zaman tercihim olan doğal bakım önerim ise göz çevresi için avakado ve buğday yağıdır…

  Bu karışımı dıştan içe doğru hareketlerle ve çok nazik bir şekilde göz çevresine sürmelisiniz…

  Onun dışında yoğurdun suyunu düzenli olarak sürmek elma kabuğu koymakta faydalıdır.

  Rezene terapisi
  Bir bardak kaynatılmış rezene çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp göz kapaklarınıza yerleştirin ve 15 dakika bekleyin.

  Elma terapisi
  Elmayı rendeleyip suyunu sıkın. İçerisine bir tatlı kaşığı Türk kahvesi koyup gazlı bezin arasına yerleştirip sorunlu bölgelere uygulayın. Bu uygulamayı haftada üç gün tekrarlayın. Ancak bu bir sağlık sorunu da olabilir. Bu yüzden doktora görünmenizde fayda var.

  Zambak kürü
  Zambak papatya ıhlamur ve lavanta çaylarıyla yapılan güzellik kürleri gözlerdeki yorgunluk şişlikleri ve morarmaları gideriyor. Bunun için örneğin bir tutam ıhlamuru 1 çay fincanı kaynar suya ilave edip 10 dakika bekletin. Süzüp soğumaya bırakın. 2 makyaj pamuğunu çaya batırıp göz kapaklarınıza uygulayın. 10 dakika bekleyip yıkayın.

  Patates Kürü

  2 dilim çiğ patatesi göz kapaklarınıza yerleştirip 15 dakika bekleyin. Yıkayıp kurulayın.

  2 poşet çayı yarım çay fincanı kaynar suda 15 dakika demlendirip soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınızın üzerine yerleştirip 10 dakika bekletin ve yıkayın.

  Gözaltı torbaları için

  2 çay fincanı kaynar suya 2 çorba kaşığı fındık yaprağı ekleyip 15 dakika bekletin. Süzüp buzdolabında soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın ve göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 10 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın.
  Bir bardak kaynatılmış rezene çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp göz kapaklarınıza yerleştirin ve 15 dakika bekleyin.

  Gözaltı morlukları için

  Papatya çayı ya da lavanta çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınıza uygulayın. ayrıca muhakkak 25 yaşından itibaren göz çevresi için krem kullanılması gerekir…

  Bunun yanı sıra her zaman tercihim olan doğal bakım önerim ise göz çevresi için avokado ve buğday yağıdır…
  bu karışımı dıştan içe doğru hareketlerle ve çok nazik bir şekilde göz çevresine sürmelisiniz…

  Onun dışında yoğurdun suyunu düzenli olarak sürmek, elma kabuğu koymakta faydalıdır.

  Gözaltı morlukları

  Bir tutam taze ebegümecini havanda ezin, içine bir elmanın suyunu ekleyin. Karışımı gazlı bez arasına koyup, göz çevrelerinizde 20 dakika bekletin. Bir de bol bol maydanoz ve taze nane tüketin.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Gözaltında morluklar oluştuğu zaman genelde bunu ya yorgunluğa yada uykusuzluğa bağlarız ancak durum farklı da olabilir o yüzden dikkat etmek gerekir çünkü bunun nedeni yaşın ilerlemesinden yada kalıtsal hastalıklardan olabilir.
+ Yorum Gönder


göz altı çukurları,  göz altı çukurları neden oluşur,  gozalti cukurlari,  göz altı çukurları icin ne yapmalı,  göz altı çukurlarına bitkisel çözüm,  göz altı morlukları ve çukurları