+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda yapay organ nakli nasıl yapılır bilgiler resimler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yapay organ nakli nasıl yapılır bilgiler resimler
  Yapay organ nakli ile ilgili bilgiler ve resimleri sizlerden bekliyorum. 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Organ naklinde çığır: Yapay organ nakli


  yapay organ nakli.jpg

  Amerikalı doktorlar, laboratuvar koşullarında ürettikleri yapay bir organı insan vücuduna naklederek bir ilke imza attı. Yapılan bu ameliyatın organ nakli konusunda bir çığır açacağına inanılıyor

  4 Nisan 2006 Salı

  Amerikalı doktorlar, laboratuvar koşullarında ürettikleri yapay bir organı insan vücuduna naklederek bir ilke imza attı. Yapılan bu ameliyatın organ nakli konusunda bir çığır açacağına inanılıyor.

  Uzun süredir insana ait dokuları üretebilen ve bu yönde çalışmalarını sürdüren bilimadamları, sonunda ilk kez tamamen laboratuvar ortamında bir organ üretebildi. Amerikalı bilimadamlarının ürettiği organlar, Boston Çocuk Hastanesi’nde hastalara takıldı.

  Tıp dergisi Lancet’te yeni yayınlanan bir makalede, organların hastalara 4 yıl önce takıldığı ve geçen süre boyunca incelenen hastaların takılan organları atmadığı belirtildi.

  YAPAY ORGAN NASIL YARATILDI?
  BBC’ye göre, Boston Çocuk Hastanesi doktorları, idrar keselerinde doğuştan sorun bulunan 7 çocuktan önce hücre örnekleri aldı. Ardından hastaların idrar keselerinin birebir kalıplarını alan bilimadamları, yeni üretilen dokuları bu kalıplara aktardı.

  Yaklaşık iki ayın ardından üretilen idrar keseleri de hücre örnekleri alınan aynı hastalara takıldı. Hiçbir hastada organların reddedilmediğinin altını çizen doktorlar bu durumu, yapay organların üretiminde hastaların kendi hücrelerinin kullanılmasına bağlıyor.

  SIRADA DAMAR, BÖBREK KARACİĞER VE KALP VAR
  Aynı ekibin şimde de yapay damar, böbrek, karaciğer ve kalp üretmek için çalışmalara başladığı kaydedildi. Ekibin bu organları da yapmayı başarması halinde bunun organ nakli bekleyen yüzbinlerce insan için uygun organın bulunması konusunda yeni bir umut olması bekleniyor
+ Yorum Gönder


yapay böbrek nakli,  yapay organ nasıl yapılır