+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda püsküllü tığ ile lif yapımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  püsküllü tığ ile lif yapımı
  slm ben lif örüyorum değişik lifler yapmak istiyorum 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Püsküllü Tığ İle Lif Yapımı

  püsküllü tığ ile lif yapımı.jpg

  Kermes sezonu başlamak üzere. Bu lifleri kermes için ördüm. Eğer siz de kermeslere yetiştirmek için kolay yapılabilen birşeyler arayışı içindeyseniz, bu lif örnekleri tam size göre.
  Aslanlı liflerden herhalde 7-8 tane yapmışımdır şimdiye dek. Aslanlı lifin yapılışı için bakınız. Aslanlı lifleri örerken püsküllü kısmın örmesi bana çok zevkli geldiği için ardından bu kuzulu lifi bulunca çok sevdim ve örneği bulduğum siteye nasıl yapıldığını sordum. Sağolsun Katie örneği satır satır anlatınca rahatça yapabildim kuzuyu. Kuzulu lifi örmek isteyen olursa yapımını ekleyebilirim.
  Ben lifleri örerken en güzel sonucu 4 katlı makine yünü ile elde ettim. Liflerim yumuşacık oldular. Bu lif örneklerinden esinlenerek başka bir lif örneği tasarlıyorum kafamda. Bakalım başarabilecek miyim

  Örgü örmeyi öğrenmenin en rahat yolunun lif örmek olduğunu düşünüyorum. Hem büyük bir örgüye başlayıp ziyan etmiyorsunuz, hem de çabuk bitiyor. Bu lifleri örerken başka birşey de öğrendim. Tutacak-asma kısmının nasıl yapıldığını. Yani örgü ile bir nevi kordon yapmayı. O yüzden hem püskül kısmının videosunu hem de kordon örmeyi öğrendiğim videoyu ekliyorum.
  Kuzulu lif dizayn: Katie

  26.6.08: Sevgili Hacer kuzulu lifin açıklamasını istediği için ekliyorum.
  Püskül: Püskül yapımının sitedeki videosunu youtube Türkiye’de engellendiği için izleyemiyorsunuz. Aynı videoyu burada seyredebilirsiniz. Altta püskül diye geçen yerlerde her seferinde aynı tekniği uygulayın. Ayrıca kordon yapımı için bu videoyu seyredebilirsiniz.
  Şişe 32 ilmek alın.
  1. sıra [düz taraf]: İlk ilmeği kaydır, (1düz, 1püskül) son ilmeğe kadar tekrarla, 1düz.
  2. sıra [ters taraf]: İlk ilmeği kaydır, sıranın sonuna kadar düz örün.
  3. sıra [düz taraf]: İlk ilmeği kaydır, (1püskül, 1düz) son ilmeğe kadar tekrarla, 1düz.
  4. sıra [ters taraf]: İlk ilmeği kaydır, sıranın sonuna kadar düz örün.
  1-4. sıraları 6 kere tekrarlayın. (toplam 24 sıra örün)
  25. sıra [düz taraf]: İlk ilmeği kaydır, 9düz, (1püskül, 1düz) sıranın sonuna kadar tekrarlayın. (bu sırada toplam 11 püskül olacak).
  26. sıra [ters taraf]: İlk ilmeği kaydır, 22düz, 7ters, 2düz.
  27. sıra [düz taraf]: İlk ilmeği kaydır, 9düz, (1düz, 1püskül) son ilmeğe kadar tekrarla, 1düz (bu sırada toplam 10 püskül olacak).
  28. sıra [ters taraf]: 26. sırayı tekrarlayın.
  29-36. sıra: 24-27. sıraları 2 kere tekrarlayın.
  37. sıra [düz taraf]: 25. sırayı tekrarlayın.
  38. sıra [ters taraf]: İlk ilmeği kaydır, sıranın sonuna kadar düz örün.
  39. sıra [düz taraf]: 29 ilmek kesin. Şişinizde kalan son 3 iilmeği çift yönlü bir şişe geçirin. Bu 3 ilmekle 10 cm uzunluğunda kordon örün. Kordonu örerken lifin düz kısmının size doğru bakmasına dikkat edin.
+ Yorum Gönder


lif yapılışı,  tığ ile püsküllü lif yapımı,  lif yapımı,  tığ ile püsküllü lif yapılışı