+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda ege yöresi köy düğünleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ege yöresi köy düğünleri
  oğlumun ödevi için gerekli 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Ege yöresi köy düğünleri

  ege yöresi köy düğünleri.jpg

  genelde bir yerinde zeybek oynanan düğünlerdir. ege bölgesinin insanlarının sıcak kanlı olmasından mıdır bilinmez ama pek bir eğlenceli geçer. oynamaya kalkarsınız, tanımadığınız birisiyle bile kendinizi karşılıklı göbek atarken bulursunuz. samimidir. hele bir de ege bölgesinde köy düğünleri vardır. o zaman işte gerçek bir düğün yaşarsınız.

  durmaksızın halay çekilen düğünlerdir .

  (bkz: arabaya taş koydum)

  (bkz: damat halayı)

  (bkz: aman bre deryalar)

  (bkz: ufak tefek taşları bursanın)

  akrabalar arasında takı töreni sırasında mutlaka bir arbede çıkar. genellikle gelinin kız kardeşinin görevi olan takıları kese içinde tutma eylemi, kız kardeş yoksa aileler arası bir krize neden olabilir.

  düğün bittiğinde gelin ve damat (genellikle) boş sandalyelerin, atılmış kağıt ve konfetilerin, çitlenmiş ay çekirdeği kırıntılarının arasında 10 dakika oturup dinlenirler. gelin ayakkabısını çıkarıp ayaklarını ovuşturur. damat ise şimdiden omuzlarına binen hayat yükünü düşünerek uzaklara dalar.

  velhasıl eğlenceli ve hüzünlüdür ege düğünleri. hayatın kendisi gibi.
  sarı ampüllerin, kareli masa örtülerin serildiği tahta masaların ve altı beyaz kireç badanalı çam veya çınar ağaçlarına hoperlör asılmasının yaygın olduğu düğünlerdir. genelde yaz aylarında olduklarından, sivri sinek istilasından bunalıp da "oturmaya mı geldik nuriyeaanım, hadi hadi oh oh, ahey ahey" diyerek kendilerini piste atan teyzelerin çokça bulunduğu mahalle organizsasyonlarıdır. akşamın tatlı tatlı geceye döndüğü anlarda uzak mahallelerden gelen eğlenme sesinin rüzgar içinde dağılarak kulaklarınızı okşamasıyla, bir tatlı his her tarafınızı sarar. uzaklardan gelen türkü "yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar" ise anadolu toprağının bin yıllardır bu coğrafyada insanla yoğurulduğunun ne demek olduğunu size anlatır. sadece insan olduğunuza sevinir, başka hiç bir kimlik istemeden yaşamaya karşı inatla, sevgiyle ve hüzünle bilenirsiniz.

  ege düğünleri düğün sahibi için eziyettir,egenin her ilinde aynımı bilmiyorum ama muğla da böyle. çünkü gelenekler biraz ağırdır. düğünden 3 gün önce yemek verilmeye başlanır, keşkek, lokum pilav, dolma ve etli nohut olmazsa olmazıdır. kazanlarla yemekler yapılır evin hanımı yetişemeyeceğinden köyden ufak tekef paralara yardımcı olmak için aşçı ve bulaşıkçı da gelir. yemek yemeye ve kutlamaya gelenler tabak çanak gibi küçük hediyeler getirirler. davetiye alışkanlığı yoktur, zaten nikah düğünden bir gün önce aile arasında yapılır. davetiye olarak "okuntu" adı verilen kumaş, eşarp, havlu gibi hediyeler götürülür. düğün köyün uygun bir tarlasında ya da meydanında yapılır. renkli ampuller ip gibi dizilir alanın etrafına. ege türküleri ve yöresel şarkılarla keyifli geçer. kadınlarla erkekler genellikle aynı anda kalkmazlar oynamaya. erkeklerin oyunları daha ağırdır dizler yere vurulur. hanımlar biraz daha hareketli oyunlar oynarlar. sözlüsü ya da nişanlısı olan kızlar oynadığı zaman hemen nişanlısı kalkar ciddi bir tavırla çalgıcılara para atar. gelinle damat eve uğurlanırken yapılan eziyetleri saat ikide, üçde kapıyı çalıp gelin hanım bize bi sucuklu yumurta yapsın muhabbetini saymazsak, keyifli geçer memleketimin düğünleri.

  saçlarını dana yalamış gibi ıslatmış oğlan çocukları ,tabak, tabak pastaları götürürken kıyıda, köşede kalmış tekaütamcalar, pastadan ve limonatadan nasibini alamamışlığın ezikliği içinde düğünü izlerler ve bir şekilde düğün sahibine laf sokmayı başarırlar.
+ Yorum Gönder


ege düğünleri,  ege düğünleri nasıl olur,  ege yöresi düğünleri,  ege bölgesi düğünleri,  köy düğünleri ile ilgili kısa bilgiler,  ege köy düğünleri