+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda böbreğin protein sızdırması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  böbreğin protein sızdırması
  böbreğin protein sızdırması bunun etkisiyle vücudun şişmesi 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Kronik Böbrek Yetmezliği

  Kronik Böbrek Yetmezliği.jpg

  Başlıca işlevleri vücudunuzdaki sıvı fazlasını ve atıkları, kanınızdan dışarı süzerek ortadan kaldırmaktır. Böbrekleriniz süzme yetilerini kaybettikleri zaman, vücudunuzda tehlikeli düzeylerde sıvı ve atık birikir, bu rahatsızlık böbrek yetmezliği olarak bilinir.

  Böbrekleriniz, kanınızdaki sıvı fazlasını ve atık maddeleri atan bir sistemin parçasıdırlar. Başlangıçta, kan böbreklerinize, kalpten vücudun geri kalanına oksijenli kan taşıyan ana atardamar aortun dalları olan böbrek atardamarları aracılığı ile girer. Kan buradan böbreklerinizdeki, nefronlar olarak bilinen minik yapılar aracılığı ile hareket eder.

  Tek bir böbrek, her biri bir kılcal kan damarları demetinden (glomerül) meydana gelen yaklaşık 1 milyon nefron ve daha büyük toplama borularına giden küçük tüpleri içerir. Her bir kılcal damar demeti, sıvıları kan dolaşımınızdan süzer. Hem atık ürünleri hem de sağlığınız için hayati olan maddeleri içeren, süzülmüş madde, tüplerin içine doğru ilerler. Buradan, üre, ürik asit ve kreatinin gibi atık yan maddeleri idrarınızın içine boşaltılırken, şeker, amino asitler, kalsiyum ve tuzlar gibi, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu maddeler kan dolaşımınızca yeniden emilir.

  Bu süzme sistemi genellikle vücudunuzun ürettiği atık ürünlerin tümünü giderebilecek olsa da, böbreklere giden kan akışının kesintiye uğraması, glomerüllerin küçük tüplerinin hasar görmesi veya hastalanması ya da idrar çıkışının engellenmesi durumunda sorunlar meydana gelebilir.

  Kişisel bakım

  Eğer son aşamadaki böbrek hastalığınız varsa, doktorunuz her gün tükettiğiniz sıvıların miktarını sınırlamanızı isteyebilir. Çoğu vakada, sıvıların sınırlanması, su alımının azaltılmasından daha fazlası anlamına gelir. Buna buz küpleri ve buz parçaları, kahve ve çay, soda, meyve ve sebze suları, çorbalar, süt, krema, dondurma, şerbetler, buzlu tatlılar, hatta jelatin gibi besinleri tüketiminizin de azaltılması dahil olabilir.

  Sıvıları sınırladığınız zaman, susuzluğunuzu kontrol etmede zorluk yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki tavsiyeler susuzluğu daha az hissetmenize yardımcı olabilir:

  * Limon dilimi veya birkaç buz parçası emin.
  * Ağzınızı su ile çalkalayın, ancak yutmayın.
  * Ağzınızdaki nem düzeyini artırmak için, birkaç ekşi bonbon emin veya sakız çiğneyin
+ Yorum Gönder


böbrekte protein,  böbreğin protein sızdırması,  böbreğin protein atması ,  böbreklerin protein kaybetmesi,  böbrekte sızdırma,  böbreklerin protein atması