+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Balıklar suda neden boğulmuyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Balıklar suda neden boğulmuyor
  balıklar suda neden boğulmuyor 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Solungaçları sayesinde deniz suyundaki havayı alıyorlarbalıklar suda neden boğulmaz.jpg

  Suda yaşayan hayvanlar yada kısaca balıklar suda boğulmamalarının nedeni solunum sistemlerinin insanlarınkinden yada karada yaşayan canlılarınkinden farklıdır. Bir su canlısı eğer karaya çıkacak olursa ölümü an meselesidir. Bunu önleyen solunum sistemi solungaçları tanımakta fayda var. Solungaç, suda erimiş oksijenin kana alınmasını ve kandaki karbondioksitin atılmasını sağlıyacak yapıdadır. Solunum yüzeyinin kıvrılması ve dallanması ile meydana gelirler. Solungaç solunumu, sürekli suda yaşıyan omurgasız hayvanlarda, balıklar ve kurbağa larvalarında görülür. Amfiyoksüsta barsağın ön kısmı genişlemiş ve birçok yarıkla delinerek solungaç sepeti denilen kan damarlarıyla zengin özel bir organ halini almıştır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Balıklar suda neden boğulmaz


  Balıklarda solungaçlar, önden ağız, yanlardan dışarıyla bağlantısı olan bir boşlukta (solungaç boşluğu) yer almıştır. Kemikli balıklarda solungaçlar dört çift olup, operkül denen solungaç kapaklarıyla örtülüdür. Solunum suyu ağızdan alınıp, solungaç kapaklarının daralması ile dışarı atılır. Kıkırdaklı balıkların ise çoğunda beş çift solungaç yayı olup, solungaç kapakları bulunmaz. Solungaç yayları, içlerinde kılcal kan damarları bulunan solungaç yapraklarına sahiptir. Her solungaç yaprağı ise ince yaprakçıklardan meydana gelmiştir. Kılcal damarlardaki kan, solungaçlara kırmızı rengini verir.
 4. Zühre
  Devamlı Üye
  Karada yaşayan balık

  Alışagelmiş çevre dışına çıkan bir insanın şaşkınlığı, güç durumda kalışı üzerine kullanılan bir deyim vardır: “Sudan çıkmış balığa döndü” denir. Balıkların suya mahkum oluşlarından türetilmiştir bu… Ama bu kuralın bir istisnası, suya mahkum olmayan bir balık var. Afrikalı “akciğer balığı”, su dışında aylarca kalabiliyor; kuruyor, yine de yaşamını sürdürüyor.

  Akciğer balığı yeteneğini, vücudundaki hava keseciğine borçlu. Bu keseciğin işlevi tıpkı bizim akciğerlerimizinkine benziyor; balık kesecik aracılığıyla, doğrudan havadan oksijen alabiliyor. Su içinde de, diğer balıklar gibi solungaçlarıyla solunum yapıyor.

  Akciğer balığı, genellikle bataklıklarda ve nehirlerde yaşıyor. Yaz gelip de hemen hemen tüm kara suları kuruyunca, balık hayatta kalmak için bu eşsiz yeteneğini kullanıyor. Bakın bunu nasıl yapıyor:
  Karada yaşayan balık.jpg
  1. resimde de görüldüğü gibi, daha sular çekilmeden, balık kendisini çamura gömüyor. 2. Sonra, sular buharlaştıkça, su düzeyi toprağın altına düşüyor. O aşamada, balık girdiği çukurda kıvrılarak, kendi çevresinde, sümüksü bir maddeden koza oluşturuyor ve bir tür uykuya dalıyor. 3. Eğer su düzeyi kozasının altına düşerse, balık oksijen gereksinmesini, kozadaki delikten giren havadan karşılıyor… Yağmurlar başlayıp da su düzeyi yükselince, akciğer balığı uyanarak, yeniden toprak üstüne çıkıyor.


+ Yorum Gönder