+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda bisiklete binerken ve inerken nelere dikkat edilmeli ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bisiklete binerken ve inerken nelere dikkat edilmeli ?
  yha arkaDashLarh nLur bnLa iLiqLi bishi yasn bu benm performanz öDevhii =S=S 2. Mine
  Devamlı Üye

  Çocuklarda Bisiklet - Nelere Dikkat Etmeli

  Çocuklarda Bisiklet.jpg


  Güvenlik Kontrolü :
  Bisiklete Binen Çocuğunuzu Sürekli Kontrol Altında Tutun:

  9 yaş altı çocuklar mutlaka bir yetişkin nezaretinde bisiklete binmelidir. Bu yaş grubundaki çocukların çoğu gözetim altında olmadan güvenli bir şekilde bisiklete binecek beceride değildir.

  Yol Kurallarını Öğretin:
  Çocukları yalnız başlarına bisiklet kullanmaya bırakmadan önce, güvenli bisiklet sürüşü için gerekli yol kurallarını öğrendiğinden emin olun.

  Araç Yollarının Tehlikesini Öğretin:
  Çocuklar araç yollarının, güvenlik riski oluşturan tehlikeli kavşaklardan oluştuğunu bilmelidir. Yola girmeden önce durmalılar, sola, öne, sağa, ve tekrar sola bakarak etrafı gözetlemelidirler.

  Kask Giydirin:
  Bisikletli ölümlerin yarıdan fazlası (dörtte üçü) kafa travmaları ile ilgilidir. Uygun bisiklet kaskı giyinmek önemlidir. Ebeveynler kask kullanarak uygun örnek oluşturmalıdır.

  Bisikletin Uygun Olduğundan Emin Olun:
  Çocuğunuza aldığınız bisikletin kullanıma hazır olduğunu gösteren test edilmiştir etiketinin olup olmadığını kontrol edin.

  Çok küçük ve büyük bisiklet güvenlik açısından risktir. Bisiklet boyu nasıl kontrol edilmeli: Çocuğunuzu bisiklete bindirin, en az her iki ayak parmakları iki yandan da yere dokunmalıdır. Çocuğunuz gece bisiklete biniyor ise bisiklette far olması gerekir ve ayrıca çocuğunuzun yanında bir el feneri bulunması gerektiğini öğretin. Bisiklette zil bulunmasının yaya kazalarını önleyeceğini unutmayın.

  Bisiklet Malzemelerini Kontrol Edin:
  Anne babalar çocuklarının bisikletlerinin, ışık, reflektör, zil, gibi güvenlik malzemeleri ile donatıldığından emin olmalı. Kask güvenlik açısından standartlara uygun olmalıdır.

  Güzel Örnek Olun:
  Çocuğunuzla bisiklete binerken ona güzel örnek olun ve sizde kaskınızı takın.

  Bisiklet Sürüşü :
  Çocuklar trafik kurallarına uymalı ve her trafik işaretinin ne anlama geldiğini bilmelidir.

  Çocuklar hiçbir zaman arkalarına bakmadan bisikletle dönüş yapmamalıdır. Onlara dönme sinyali vermeden ve dönmeye başlamadan önce omuzlarının üzerinden geriyi kontrol etmeyi öğretin. Çocuklar, kalabalık caddelerde ve gece bisiklete binmekten kaçınmalıdır.Eğer trafik yoğunsa, çocuklar dönüşe başlamadan önce yolun kenarında durup uygun bir boşluğu beklemelidir.


  Genç bisikletçiler için yürüyüş yolu belki de en uygun yer olacaktır. Buna rağmen ebeveynler çocukları yürüyüş yolunda bisiklet kullanırken dahi onların araç yoluna çıkışlarını engelleyebileceklerinden emin olmalıdır.
+ Yorum Gönder


bisiklete binerken nelere dikkat etmeliyiz,  bisiklet binerken nelere dikkat etmeliyiz,  bisiklet binerken nelere dikkd