+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda resimlerle atatürkün hayatının anlatıldığı açıklamalı fotoğraflar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  resimlerle atatürkün hayatının anlatıldığı açıklamalı fotoğraflar
  resimlerle atatürkün hayatının anlatıldığı açıklamalı fotoğraflar arıyorum. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Atatürkün hayatının anlatıldığı açıklamalı fotoğraflar  atatürkün hayatının anlatıldığı açıklamal&#305.jpgatatürkün hayatının anlatıldığı açıklamal&#305.jpgatatürkün hayatının anlatıldığı açıklamal&#305.jpg

  Atatürk'ün hayatını anlatan 'sıcak ve insani' bir film
  Turkish Journal - Işıl Öz,

  Atatürk'ün hayatını anlatan 'sıcak ve insani' bir film

  Can Dündar, Atatürk'ün hayatının son 300 gününde ölüme karşı verdiği direnişi anlattığı, Atatürk’ü insani yönden ele alan ilk çalışmalardan biri olan belgesel “Sarı Zeybek”ten sonra, Atatürk'ün Selanik yıllarını anlattığı yine iddialı bir çalışma ile karşımızda.

  Dündar’ın Atatürk'ün Selanik yılları hakkındaki belgeseli bitmek üzere…

  Selanik’te doğmuş ve hayatının 20 yılını burada geçirmiş Atatürk'ün hayatı hakkında yapılacak belgesel için aylar öncesinden araştırmalara başlanmış. Elçiliklerle, konsolosluklarla yazışılıp çekim izinleri, vizeler alınmış. Belgesel ekibi hazırlanmış ve Balkan topraklarında Atatürk'ten izler aramak için 10 günde 3500 kilometre yol yapılmış.

  Ekip 4 ülke, 5 şehirde konaklamış: Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan… Selanik, Manastır, Üsküp, Belgrad, Sofya

  Can Dündar’ın resmi web sitesinden aldığımız bilgilere göre; “1881 Selanik’te bir Türk Mahallesi olan Islahane’de başlayan hikaye, Atatürk’ün Selanik yılları hakkında anlatılanlar ve efsaneler, o yıllarda yaşamında yer alan mekan ve ortamlarla süsleniyor. Bu kapsamda; babasının ölümünden sonra taşındıkları dayısının Langaza’daki çiftliği, bugünkü Makedonya-Trakya Bakanlığı (Osmanlı Hükümet Konağı), Mustafa Kemal’in askeri eğitiminden sonra atandığı, o yıllarda III. Osmanlı Kolordu Karargahı olarak kullanılan bugünkü Yunan III. Ordu Karargahı, Sultan Abdülhamid’in, 1912 yılına kadar sürgünde kaldığı bugünkü Valilik binası (eski Alattini Köşkü)’nda yapılan çekimler, Kemal’in Manastır’da devam ettiği askeri idadi (lise), daha sonra eğitim gördüğü İstanbul’daki Harbiye binası ile 1913 yılında ataşemiliter olarak tayin edildiği Sofya’da bitiyor.” Dündar bu projede, Selanik’e çok şey borçlu olan büyük ve karizmatik bir lideri yetiştiren bir dönemin siyasi ve sosyal arka planını da aktarmaya çalışıyor.

  Belgesel filminin müziklerini Bosnalı müzisyen Goran Bregovic'in yapacağını Belgrad'da Bregovic'in Senjak'taki evinde buluşup, kayıt içın İstanbul'da görüşmek üzere ayrılmışlar.

  90 dakikalık belgesel, Türkiye’de ekim ayından itibaren gösterime girecek. Umarız ilk fırsatta Amerika’da da izleme şansımız olur.

+ Yorum Gönder


ATATÜRKÜN HAYATINI ANLATAN AÇIKLAMALI RESİMLER,  atatürkün hayatını anlatan resimli albüm