+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Fatih sultan mehmet ve mezarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fatih sultan mehmet ve mezarı
  Bu başlık çok uygun lütfenn yardımcı olurmusunuz 2. Narkoz_1701
  Devamlı Üye

  Fatih Sultan Mehmet

  Kısa Bilgi(Hakkında)
  Babası : İkinci Sultan Murad

  Annesi : Huma Hatun

  Doğumu : 29 Mart 1432

  Vefatı : 3 Mayıs 1481

  Saltanatı : 1451 - 1481 ( 30 )
  Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri, uzun boylu, dolgun yanakli, kirmlzi, beyaz tenli, kivrik burunlu, kollari adaleli ve kuvvetli bit padisahti. Devrinin en büyük ulemasindan birisi idi. Yedi tane yabanci lisan bilirdi. Âlim, Sâir ve sanatkârlari toplar ve onlarla sohbetten çok hoslanirdi. Gayet sogukkanli ve cesurdu. essiz bir kumandan ve idareci idi. Yapacagi isler hususunda, en yakinlarina bile hiç birsey sizdirmazdi.

  Fatih Sultan Mehmed'in ömrü seferlerle geçti. Yikilmaz diye bilinen Bizans'i yikti. Ìstanbul'u fethetti.

  Ayasofya kilisesini cãmiye çevirdi. Kiyamete kadar cãmi olarak kalmasini istedigi bu muhtesem mâbed için ,mükemmel bit vakfiye yazdirtti. (Basvekâlet Arsivi Tapu Defterleri No: 20, 27, 167, 251) 1127 sene kilise, 481 sene de cãmi olarak kullanilan Ayasofya, 1934'de müze haline getirildi.

  Hz. Fatih, Enez'i, Galata ve Kefe'yi Osmanli topraklanna dahil etti. Limni, Ìmroz, Semendirek, Taçoz, Bozcaada ve Bosdan'i aldi. Belgradi muhasara ettigi zaman çarpismaya bizzat katildi. Alnindan ve dizinden ciddi sekilde yaralandi. 1458'de Mora'yi kismen, bir sene sonra da Sarbistan'i tamamen aldi. 1461'de Amasya'yi ve Ísfendiyar Ogullari Beyligini Osmanli topraklarina dahil etti. Trabzon Rum lmparatorlugunu ortadan kaldirdl. 1462'de Romanya, Yayçe ve Midilli'yi aldl. 1463 senesinde Papa'nin büyük gayretleri ile toplanan ve savasa katilan herkesin alti aylik günahinin affolunacagi ilân edilen 20 devletin katildigi bir haçli ittifaki ile 16 sene savastl. 1463'de Bosna'yl fethetti ve Hersek'i de tabiiyeti altina aldi. 1466'da Konya ve Karaman'i aldi. Arnavutlugu tamamen Osmanli topraklanna katti. 1470'de Agriboz'u aldl. Uzun Hasan'i Otlukbeli savasinda kesinlikle yendi. Zafer Sükranesi olarak kirkbin esiri salivererek, hürriyetlerine kavusturdu. 1476'da Bogdan'i Osmanh topraklanna katti. Otuz sene içinde tam yirmibes seferi bizzat kendisi idare etti. 900.000 bin kilometrekare olan topraklanm 2.214.000 kilometrekareye çikardi.

  Fatih Sultan Mehmed, Venedikliler tarafindan tertiplenen tam ondört suikastten kurtuldu. Son suikastten ise kurtulamadi. Venedikliler, bu büyük hükümdari, aslen bir yahudi olan Maesto Jakopo isimli bir doktor vasitasiyle zehirleterek öldürmeye muvaffak oldular. Tarihçi Babinger'e göre bu suikastçi doktor, Yakup Pasa ünvani ile sarayin doktorlari arasinda bulunuyordu.

  1481 Mayisinin üçüncü günü yine bir sefere çikmisken, Gebze'de ordugâhinda Persembe günü vefat etti. Papa, Büyük Hakanin ölümünde tam üç gün üç gece bütün kiliselerin çanlanni çaldirtarak sevinç ayinleri yaptirdi. Hz. Fatih 49 sene bir ay bes gün yasadi. Ìki imparatorluk,, dört krallik ve onbir prenslik yikan büyük hükümdarin cenaze namazini Fatih Camiinde Seyh Muslihiddin Mustafa Vefa Efendi Hazretleri kildirdi. Türbesi Fatih Camii yanindadir. (Allah rahmet eylesin.)

  Hz. Fatih, Müslüman Türk Milletine yapmls oldugu büyük hizmetlerle, dünyanm en büyük hükümdarlarindan birisi oldugunu isbat etmistir. Ìstanbul gibi, cihanin bir incisi olan, bu muhtesem beldeyi Türk Milletine kazandirmistir. Yapmis oldugu çalismalar ile, memleketinde büyük çapta bir imar hareketini gerçeklestirmistir. Bugünün üniversitesi olan (Fatih Külliyesi)ni 1470 senesinde tamamlamis, lstanbul'u fethettigi zaman 8 tane kiliseyi camiye çevirmis, etrafindaki papaz odalarini da medrese yapmistir. Aynca bir çok Anadolu kasabasinda da medreseler yaptirmistir.

  Hz. Eyyûb El - Ensârî'nin (r.a.) kabri Fatih zamaninda kesfedildi. Delâil-i Hayrat müellifi Seyh Sülevman Cezulî ve Allame Ali Kusi Fatih devrinde vefat ettiler.

  Erkek cocukalari: Mustafa, Ikinci Beyazit,Cem, Korkut.

  Kizi: Gevherhan Hatun

  fatih_sultan.jpgfatihsultanmehmetvemeza.jpgFatihin mezarı
  Fatih Sultan Mehmet 26 Nisan 1481 günü bir sefere çıkmak üzere Üsküdar’a geçti ve müzmin hastalığı olan nikris azınca burada üç gün kadar dinlendi. Daha sonra Gebze’ye kadar bir at arabası içinde ilerledi, sonradan Sultan Çayırı denilen mevkide sancıları iyice arttı ve hekimler tedaviye başladı. Ne var ki, vücudu ilaçlara cevap vermedi ve 3 Mayıs Perşembe günü saat 16.00 sularında Hakk’ın rahmetine kavuştu.
  Onun ölümü hakkında bazı şüpheler uyandıran kaynağımız Âşıkpaşazade’ye bakarsak, zehirlenme iddiasını destekler gibi görünür.Aşıkpaşazadeye göre italyan yahudisi, padişah hekimlerinden biri olan Lacaponun tehlikeli bir ilacı aşırı dozda vermesiyle veya ilaç yerine zehir kullanmasıyla padişah öldürülmüştür.Fatih,Yavuz sultan selimin daha sonra başlatdığı hareketi gerçekleştirmek için yola çıkmıştı.Bu sefere çok iyi hazırlanılmıştı.Ve padişah kendisini iyi hissetmeseydi böyle büyük sefere çıkmazdı.Oysa daha gebzeye geldiğinde ayaklarında şiddetli ağrılar başlamıştı,iranlı hekim ayağından kan almış ama ağrılar daha fazla artmıştı,müslüman olan lacopo daha sonra yakup adını almıştı ,7 hekimden en ünlülerinden birisi idi ve padişaha tehlikeli bir ilaç vermişti ve iki saat içinde padişah öldü.
  Bu konu ile ilgili tartışmalar hala sürüyor.Bu görüşlerin tam tersi daha akla yakın görüşlerde var ama azda olsa şüpheyi yok edemiyor.
  Murat Bardakçı, hanların ölülerinin mumyalanması bir türk geleneği olduğunu söylüyor.Bardakçı ,Abdülhamitin bir rüya görmesiyle,bu rüyadan etkilendiğini ve güvendiği insanlara Fatihin mezarını açtırdığından bahsediyor.Bu kişiler lahidi açtıktan sonra toprağı kazıyorlar,bir demir kapak buluyorlar,açınca bir merdiven çıkıyor.Bu merdivenden inince uzun dehlizlerden geçerek büyük bir odaya çıkıyorlar odada Fatihin agaç oymalarla süslü lahidini açıyorlar ve hiç bozulmamış,aynı resimlerdeki gibi Fatihin mumyasını buluyorlar.Dualar okuyarak yeniden kapatıp dışarı çıkıyorlar .
+ Yorum Gönder