+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda okullarda ve evlerdeki lambalar paralel mi seri mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  okullarda ve evlerdeki lambalar paralel mi seri mi
  okullarda ve evlerdeki lambalar paralel mi? seri mi? 2. Frmacil
  Devamlı Üye

  tAM OLARAk sorunuz anlaşılmadı yinede özet olarak PARALER dir

  Şöyleki..

  Seri bağlanma:

  Lambaların uç uca bağlanması ile elde edilen devreye denir. Diğer bir değişle, akım kendisini tek bir koldan tamamlıyor ise seri bağlanmadır. Seri bağlanma potansiyel bölünmesine sebep olacaktır. Her devre elemanı üzerinde potansiyel bölünmeye uğrayacağından, daha düşük potansiyel altında lambalar yanacaktır. Hem seri bağlanmada dirençlerin toplamı artacağından devreden geçen toplam akım da düşecektir.

  okullarda-ve-evlerdeki-lambalar.jpg
  Paralel bağlanma:


  Bir devredeki lambaların bir uçları bir noktada, diğer uçları başka bir noktada birleştirilerek kurulmuş devrelerdir. Veya akım kendisini birden fazla kola ayırarak tamamlıyorsa paralel bağlıdır denir. Paralel bağlanmada akım bölünmesi gerçekleşecektir. Her bir devre elemanı aynı potansiyelle besleneceğinden, ana koldan daha fazla akım geçmesi mümkün olacaktır. Paralel bağlanmada toplam direncin değeri düşeceğinden devreden geçen akım da büyümüş olacaktır.

  Ohm Kanunu:

  Bir devre elemanı üzerindeki potansiyelin, o devreden geçen akıma oranı sabittir, R ile ifade edilir ve o elemanın direnci denir.

  R = V / i

  Evlerde kullanılan aydınlatma lambaları:

  Evlerimizin aydınlatılmasında lambalardan faydalanırız. Ampuller veya flouresans lambalar elektrikli aydınlatma lambalarıdır. Ampuller, içerisinden geçen akım şiddetinin ısı etkisi, tungustenden yapılmış fitilin akkor hale gelmesi ile etrafa ışık enerjisi yayarlar. Flouresans lambalarda ise uyarılmış gaz atomlarının, temel enerji konumuna geçerken ışık enerjileri yayarlar. Bu enerjileri odaların aydınlatılmasında kullanırız. Ampul lambalar sarf ettikleri elektrik enerjisi, flouresans lambalardan daha fazladır. Flouresans lambalar ise sıklıkla açılıp kapanması sakıncalıdır. Çünkü bu lambalar açıp-kapama esnasında elektrik devresinde fazla akım çekerler. Uzun süre aydınlatılmanın ihtiyaç duyduğu odaların flouresans lambalarla, kısa süreli ve sıklıkla kullanılan odaların aydınlatılması da ampul lambalar ile sağlanmalıdır.

  Seri bağlanmada, devreden geçen akımlar eşit, her bir lamba üzerine düşen potansiyeller farklıdır.
+ Yorum Gönder


evlerde ampuller neden paralel bağlanır,  sokak ve evlerdeki ampüllerin serimi paralel mi,  evdeki ampuller devreye nasıl bağlanır,  evdeki isiklar seri mi paralel mi,  elektrik devresinde seri bağlamamı parelelel bağlamamı ışik parlaklıgı aynı,  şehir aydınlatmaları seri mi paralel mi