+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Şırnak tanıtımı ve şırnak ilinin ingilizce tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şırnak tanıtımı ve şırnak ilinin ingilizce tanımı
  şırnak ilinin ingilizce tanımı bulamıyorum lütfen bana yardım edin 2. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Şırnak tanıtımı ve şırnak ilinin ingilizce tanımı


  Şırnak tanıtımı ve şırnak ilinin ingilizce tanımı.jpg

  Şırnak is a Turkish province in southeastern Anatolia. It has a population of 403,607 (2006 est). The population was 353,197 in 2000. Kurds form the majority.

  Şırnak has some mountainous regions in the west and the south, but the majority of the province consists of plateaus, resulting from the many rivers that cross it. These include the Tigris, and its tributaries Hezil and Kızılsu, and also Çağlayan. The most important mountains are the Cudi (2089 m), the Gabar, the Namaz and the Altın. In some sources, Cudi is cited as the site where Noah's Ark finally reached dry land. The Kurdish name of the city Şirnex means City of Noah.

  Famous 16th century Kurdish poet and sufi, Malaye Jaziri, was born in this region.

  Districts

  Şırnak province is divided into 7 districts (capital district in bold):

  Beytüşşebap

  Cizre

  Güçlükonak

  İdil

  Silopi

  Şırnak

  Uludere
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan ve Irak sınırında bulunan bir şehirdir. Şırnakta yazları çok sıcak ve kurak kışları ise çok soğuk geçer. Şırnağın tarihi çok eskilere dayanır çünkü Nuh Tufanında bile buradan sözedilir ve Nuhun gemisinin Şırnak ta kalıntıları olduğu söylenir.
+ Yorum Gönder