+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Fizikteki dalga hareketleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fizikteki dalga hareketleri
  ben fizikteki dalga hareketlerini istiyorum 2. Mine
  Devamlı Üye

  Fizikteki dalga hareketleri

  Dalgalar etrafımızda çok sık rastladığımız doğa olaylarıdır. Örneğin, su dalgaları, ses dalgaları, yay dalgaları, Radyo dalgaları. Dalga hareketinin en önemli özelliği dalgalar yerdeğiştirirken ortamın yerdeğiştirmemesidir. Mesela su dalgalarında, dalga ilerlerken su yüzeyindeki moleküller salınım hareketi yapar. Periyodik dalgalar eşit zaman aralıklarında üretilen dalgalardır. Örneğin, parmağımızı 2 saniyede bir suya batırırsak periyodu 2 sn olan periyodik dalgalar üretmiş oluruz. 2 s de bir dalga üretiyorsak 1 s de 0.5 dalga üretmiş oluruz. Buradaki 0.5 dalgaların frekansıdır. O halde frekans periyodun çarpmaya göre tersidir. (f=1/T)

  Dalgalar
  1Fizikteki dalga hareketleri3.jpg

  1Fizikteki dalga hareketleri.gif

  1Fizikteki dalga hareketleri1.gif

  1Fizikteki dalga hareketleri2.gif

  atma sağ tarafa ilerlerken ortamdaki maddelerin yukarı aşağı salınım hareketi yaptığına dikkat edin. Amplitude (genlik), Frequency (frekans) değerlerini değiştirerek dalgadaki değişiklikleri izleyin. Sağ üst köşesinde sürekli kutusunu işaretlerseniz, periyodik dalga göreceksiniz.

  İlerleyen bir tana atmaatmanın ilerlediği maddesel ortamda bir parçacığın hareketi
  İlerleyen bir periyodik dalga ve maddesel ortamdaki hareket
  Periyodik Dalgalar

  Ardışık iki dalga tepesi (veya dalga çukuru) arasındaki uzaklığa dalga boyu denir. λ (lamda) ile gösterilir. Herhangi bir dalga tepesinin bir dalga boyu kadar yol alması için geçen süre bir periyottur. Dalganın periyodu T ile gösterilir. Dalgayı üreten kaynağın birim zamanda ürettiği dalga sayısına dalganın frekansı denir. f ile gösterilir.

  Dalgaların hızı ortamın özelliklerine bağlıdır. Su dalgalarında suyun derinliği arttıkça hızı artar. yay dalgalarında yayı geren kuvvet arttıkça hız artar. Aynı ortamda, dalganın frekansı değişirse dalganın hızı değil, dalgaboyu değişir.
  V=λ.f veya V=λ/T

+ Yorum Gönder