+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda nextwave uydu alıcısı yumatu menu var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  nextwave uydu alıcısı yumatu menu var
  bu yuzden de sırıus yazılımını bulamıyorum 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Nextwave uydu alıcısı

  nextwave uydu alıcısı.jpg

  1- TV de Görüntü Siyah Beyaz

  Bord üzerindeki kristali değiştiriniz

  2-Sinyal var Görüntü Yok

  Tuner arızalı değilse C1100 0339 (tuner yanındaki entegre) ısıtılarak soğuk lehimi açılır.

  3- Receiverin display karanlık, hiçbirşey yok, yani receiver açılmıyor:

  İlk önce receivere 3V (standart değildir. 3.3V, 3.4V) gelip gelmediğine bakın. Bunun için anakarta elektrik soketinin takıldığı yerin hemen arkasında 0(sıfır) ohm'luk bir direnç vardır, onu ölçün. Direnç yanık olabilir (eğer yanıksa zaten kararmış olarak kendini belli eder,değiştirilmesi gerekir vaya lehimle kısa devre yapılır). 0 ohmdan 3 V çıkmıyorsa arızayı beslemede arayın. 3,V var ise, IBM işlemcide voltaj olup olmadığına bakın. Bunun için IBM'in hemen üzerinde FB 151 isimli bir bobin var, onun IBM'e yakın olan ucunda 1,6V olması gerekir, eğer 1,6V dan çok farklı bir değer varsa (3,3V 5V gibi) büyük ihtimalle 27000 MHz kristal arızalıdır..Kristalin önünde FB 105 bobinini ölçün, normalde 1,6V civarı olması gerekir, orda da 3,3 veya 5V varsa kristali değişin. Kristali değiştikten sonra cihazın açılması gerekir. Eğer yine açılmıyorsa ve IBM'e giren 1,6V düzelmişse sorun flash entegresinde demektir. Ön panele giden soketin hemen üzerinde FB 455 bobinini ölçün, bacaklarında 5 - 5,2V olması gerekir, voltaj yoksa FB 455 i değişin. Daha sonra flash entegresini söküp yeniden programlayıp taktığınızda cihaz açılır. Eğer tüm voltajlar normal ise, (sıfır ohm, FB 151, FB 105, FB 455) sorun direk flash entegresindedir. Flash yüklendiği veya değiştirildiği taktirde cihaz açılacaktır


  4- Display – (tek çizgi) veya ---- (dört çizgi) kalıyor:

  Receiveri, pover tuşuna basarak fişe takın, ekranda UUUU yazıyorsa yeniden yükleme yapın, cihaz düzelir. Eğer yükleme sırasında receiver kitlenirse vaya fişe takarken UUUU yazmıyorsa, ilk önce flashı yükleyip tekrar takın, yine ayni arıza devam ediyorsa IBM işlemciye kadar uzanabilir.

  5- Receiver fişten kapatılıp tekrar açıldığında kanallar siliniyor (nOPr):

  Sorun flash entegresindedir. Flash bastırılarak bacakları tekrar güzelce lehimlenirse sorun düzelir, flashı değiştirmek nihai çözümdür.

  6- Görüntü çıkışı yok:

  Transistörün ön bacağına voltaj geliyor çıkış olmuyorsa scart soketlerinin hemen arkasında olan Q 301 transistörü (1 A) arızalıdır.Q 301 değiştiğinde yine görüntü çıkmıyorsa, RCA soketlerin arkasında olan Q 358 (1 A) değişmelidir. transistor e voltaj hem geliyor hem de çıkıyorsa arıza farklı yerlerdedir

  7- Receivere RS 232 soketten yükleme yapılamıyor

  Flash ta sorun yoksa, RS 232 soketin arkasında, MAX 232 entegresinin üstünde 3 tane bobin vardır. Bobinler arızalı olabilir. Bobinlerde arıza yoksa ve MAX 232 nin 1. bacağında 5V, 2. bacağında şase varsa, MAX 232 nin bacakları tekrar lehimleyin, yine olmuyorsa MAX 232 arızalıdır.

  8- Receivere hiç sinyal gelmiyor

  Değer ölçümleri sonucu pek çok malzemeden arıza kaynaklanabilmektedir. Bir örnek…
  (Receiveri horizontal yayın yapan herhangi bir kanala ayarlayarak tünerin ilk bacağında 18V olup olmadığını ölçün. Bu işlemi vertikal bir kanal için de 13V olup olmadığını yönünde tekrarlayın. Eğer voltajlar tamam ise tünerin değişmesi gerekir, fakat buarıza pek sık karşılaşılmayan bir arızadır. Tünerin ilk bacağında voltajlar 13 ve 18V dan farklı ise , tünerin altındaki iki tane A 1273 transistörünü bacaklarında 13V veya 18V olup olmadığını ölçün. Voltaj yoksa A 1273 transistörünü değiştirin. Eğer hala sinyal yoksa, soğutuculu KIA 7812 transistörünü değiştirin.) Bir başkası (Tunerde 13,18 V hepsi normal fakat A2 bozuk)

  9- Receiver vertikal sinyal alıyor, horizontal sinyal almıyor ve display çalışmıyorsa….

  KIA 7812 nin biraz üstünde olan Q 408 transistörünü (2 A) değiştirin. Olmuyorsa KIA 7812 yi değiştirin. Düzelmediyse tuner arızalıdır.

  10-
  Görüntü donma veya karelenme sorunu
  Tuner değişim gerektiren bir arızaya sahip değilse….Fec değerleri oto değil ve doğru ise….
  Tüneri anakarta bağlayan plaketin üzerindeki, scartların bulunduğu tarafa bakan kondansatörü değiştirin. Düzelmediyse sorun IBM işlemciden kaynaklanmaktadır.

  11- Reciverdan ses çıkmıyor

  IBM entegresinin üzerindeki RN 201 dörtlü direncin alttan en sol bacağından ses çıkmalıdır. Eğer çıkmıyorsa sorun IBM entegresindedir. RN 201 dörtlü direncin hemen üzerindeki PCM 1725 entegresinin sağ 2. bacağından ses çıkmalıdır. PCM 1725 de ses yoksa, değişilmesi gerekir. 10μF 50V kondansatörlerden ses çıkmalıdır. Buraya kadar herşey tamamsa, Q 351, Q 353 ve Q 302 lerden arızalı olanlar değişecek.

  12- Voltaj dengeli Olduğu Halde Receiver RF çıkışı vermiyor

  RF çıkışın yanındaki Q 360, Q 361, Q 362 (1 A) transistörlerinden biri veya birkaçı arızalıdır.

  13- Receiver kumanda sinyali almıyor (kumanda da sorun yok)

  İlk olarak ön panele giden şerit soketinin hemen yanındaki FB 455 bobinin kısa devre olup olmadığını ölçün. Açık devre ise bobini değişin. Bobinde sorun yoksa ön paneldeki sinyal alıcı göz arızalı olabilir veya ön panelde kısa devre olabilir.

  14-
  Ön paneldeki displeylerden biri veya birkaçı yanmıyor

  Display arızalı değilse….
  Ön panelde kısa devre veya açık devre vardır. Ön paneldeki entegrelerin bacakları iyi lehimlenmemiş olabilir. 15- Manual Kanal Arama

  8000 serisi cihazlarda kullanıcıların ensık karşılaştıkları sorunlardan biri manual kanal aramasında bir kanalın diğer kanal üzerine binmesi… Kullanım hatası olan bu durumla karşılaşmamak için menü > kurulum > kanal arama > manual > Kumandadaki yeşil tuş > değerler (fec oto değil) > ok . Kumanda üzerindeki yeşil tuşa basılıp rakamların sıfırlandığı görülmeden frekans ve diğer değerler girilirse bir kanal üzerine yeni bir kanal kaydedilmiş olur. Yeşil tuşa basıldığında yeni bir kanal açmış oluruz.

  16-Sinyal Var Görüntü Kırılıyor

  Manual arama sırasında frekans, sembol, polirizasyon dan sonra girilecek fec değeri oto olmayacak. Değer ne ise o yazılacak (3/4, 5/6 vb) Fec oto bırakırsa sinyal olur fakat görüntü kırılır.

  17-Manual Kanal Aramada TP Hanesi Dolu Mesajı (Manual Arama Yapamama)

  Manual aramada yeşil tuşa basıldığında rakamlar sıfırlanmaz TP Hanesinin Dolu olduğuna dair mesaj çıkarsa geri dönülür. Menü > kanal ayarı > Trasporter ayarı > sağ bölümde mavi zeminde no channels yazan satırları mavi tuşla silin

  18- Sesin açılıp kapandığı şeritten belli oluyor fakat ses sabit

  Scart çıkışlarından TV kullanılmalı, VCR den görüntü alınıyor. Teknik sorun yok

  19- Voltaj Yok

  IRF830 ve Zener Diot bozuk


  1 Mb ve 2 Mb 8000 SERİSİ CİHAZLARIN AYRIMI

  8000 Serisi Cihazlar genellikle FTA lar 1, CI lar 2 Mb bilinmekle birlikte ayrım şekli şöyledir.
  1- Sistem Bilgisi
  2- 8000 CI ve FTA Plus lar genellikle(Ön panel değiştirilmediyse) 2 Mb, sadece FTA lar 1 Mb tır.
  3- Arka tost giriş şekilleri. 2 Mb CI ve FTA Plus larda tost girişleri üst üste üçlü grup,1Mb FTA larda ise yanyana ikili grup halinde kare şeklindedir.
  Resimde üstteki cihaz 1 Mb lık, alttaki cihaz ise 2 Mb lık cihazdır.


  8000 SERİSİ CİHAZLAR İLE 5500 VE 7500 SERİSİ CİHAZLARIN AYRIMI

  Dostlar, 5500-8600 ile, 7500-8700 ile ön panel şekli olarak birbirleri ile aynıdır. Bu konuda fazla bir karmaşa olmamakla birlikte, 1 Mb olan 5500-7500 FTA, CI,CAS ile 2Mb olan 8500-8600-8700 FTA PLUS, CI CAS, CAS CI ve 1Mb 8000 Serisi FTA ların kısaca en basit ayrımı;
  1- 8000 serisi cihazlarda yatay tuner, 5500 ve 7500 serisi cihazlarda dikey tuner kullanılmıştır.
  2- Sistem bilgileri
  3- Ön panel şekilleri aynı olmakla birlikte panel emprimeleri farklıdır. 8000 serisi ön panel film şeridi kalın, 5500-7500 serisi ön panel şeridi incedir

  8000 SERİSİ CİHAZLARDA ÇİFT RADYOLARI DİNLEME VE BAZI TV KANALLARININ SES PROBLEMİ

  Dostlar, 8000 serisi cihazlarda bazı kanallarda oynayan görüntünün sesi yerine sinyal sesi (Türksatta MesajTV) yahut farklı bir yayın sesi olabiliyor.Bu durumda ne yapılmalı????
  Öncelikle cihazlarda radyo modu olduğu gibi direk kanal görüntüsü üzerinden yayın yapan radyoları da dinleme özelliği var.Bunun için
  Kumanda üzerindeki audio tuşuna bastığınızda sağ üst köşede açılan menüden stero-left-rıgt ayrımını sağ-sol ok tuşlarla/ aynı frekanstan yayın yapan radyo yayın ayrımını sol-sağ ok tuşları ile, yayın üzerindeki radyoları dinlemek ve kanal sesi yerine duyulan farklı sesleri düzeltmek için yukarı-aşağı ok tuşlarını kullanıyoruz.

+ Yorum Gönder