+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Bilgisayar işletim sistemleri hangileridir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bilgisayar işletim sistemleri hangileridir
  bilgisayar işletim sistemleri hangileridir isimlerini yazınız nerelerde ve nasıl kullanıldıklarını belırtınız 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Bilgisayar işletim sistemleri


  bilgisayar-i-letim-sistemleri.jpg

  İŞLETİM SİSTEMLERİ
  İşletim sistemleri konusu, bilgisayar bilimleri kapsamındaki en temel konulardan birini oluşturmaktadır. İşletim sistemleri, bilgisayar sistemlerinin gelişmesine paralel olarak gelişme göstermiştir. Çünkü, yeni gelişen bilgisayar mimarisi, yeni istekler ve ihtiyaç duyulan güvenliğe göre işletim sistemleri gelişmiştir. Bu nedenle, kullanıcı ile bilgisayar arasında bir köprü görevi yürüten ve donanıma en yakın yazılım birimi olan işletim sisteminin ayrıntılarını incelemeye geçmeden önce, bir bilgisayar sisteminin yapısını genel olarak ele almak gerekmektedir.  Bir bilgisayar sisteminin genel olarak 4 bileşeni vardır.  Donanım (İşlemci (CPU), belek ve I/O üniteleri gibi)
  İşletim Sistemi (Ms-Dos, Unix, OS/2 gibi)
  Sistem Yazılımları (Derleyiciler, Veritabanı ve Network Yazılımları)
  Uygulama Yazılımları (Kullanıcıların kendi geliştirdikleri yazılımlar)
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  İşletim sistemleri, bilgisayarlarda ki donanımları yöneten ve bilgisayarlarda ki donanımlar için servis sağlayan yazılımlardır ve bunları sadece bilgisayarlarda değil daha bir çok yerde kullanabiliriz ayrıca çeşitleri de vardır.
+ Yorum Gönder


bilgisayar işletim sistemleri nelerdir