+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Mekke dönemi hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mekke dönemi hakkında bilgiler
  mekke dönemini araştırmak istiyorum 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Mekke dönemi hakkında bilgiler

  mekke dönemi hakkında bilgiler.jpg

  İslam tarihine Mekke dönemi diye geçen dönem 610 yılında ilk vahiy ile başlayan, 622 yılında Medine'ye yapılan Hicret'e kadar devam eden dönemdir. Bu dönem de nazil olan ayetlere "Mekki Ayetler“ denir.

  Bu 13 yıllık dönem özellikle Hz. Peygamber ve İslamla şeref kazanan bir avuç müslüman için çok zor geçmişti. Mekke müşrikleri Hz. Peygamber ve ashabına her türlü hakareti, işkenceyi ve boykotu uygulamışlardı. İslam dini ilk şehidini bu dönem de vermişti (Hz. Sümeyye ve Hz. Yasir). Bütün bunlara karşı Hz. Peygamber ashabıyla "Darul Erkam“da gizli buluşarak bu saldırılara karşı strateji belirlemişti. Yine bu dönemde Resul-i Ekrem"in izniyle Habeşistan Hicretleri (birincisi ve ikincisi) gerçekleşmişti.Hz. Peygamberin en yakınlarının (Hz. Hatice ve Ebu Talib) vefatı olan yıl yani "Hüzün yılı“ da Mekke dönemindedir. Hz. Peygamberin her türlü hakarete ve işkenceye uğradığı Taif yolculuğu da bu dönemdeki önemli hadiselerdendir.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Mekke, Arap yarımadasında bulunan ve Suudi Arabistan ülkesinin en büyük şehridir. Burası tüm dünya tarafından bilinen bir şehirdir buradan bir çok Peygamber geçmiştir ve Müslümanların Hac vazifesini yerine getirdikleri Kabe orada bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


mekke dönemi hakkında bilgi,  mekke dönemi hakkında kısa bilgi