+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda cebir hakkında tüm bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  cebir hakkında tüm bilgiler
  lütfen tam olarak istediğm konu olsun 2. Mine
  Devamlı Üye

  Cebir hakkında tüm bilgiler


  Cebir, yapı, bağıntı ve nicelik üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin, simge ve harflerle betimlenerek kurulan denklemlerle bulunması (ya da bilinmeyenlerin arasındaki bağıntının bulunması) temeline dayanır.
  cebir-hakk-nda-t-m-bilgiler.jpg
  Simgesel denklemlerle hesap yapan matematik kolu olarak da tanımlanabilir. Bilinen sayılarla yapılan bir hesap (2+9-3=8) bir ‘problem’ oluşturmaz. Fakat bir ya da birden fazla bilinmeyene sahip bir hesap (x+9-y=6+x), denklem (‘problem’) oluşturmuş olur ve bunun çözümü, ‘cebir’ ile mümkündür. Demek ki cebir, alanı 15 metre kare olan bir karenin kenar uzunluğunu, ya da % 20’lik bir indirimden sonra 250 bin lira ödenmiş bir eşyanın gerçek fiyatını bulmak için kullanılır.

  Cebir temellerini El Harezmi'den alır. Cebir sözcüğü de Harezmi'nin "El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi'den bu yana cebir çok değişmiştir. Ayrıca Cezeri'nin Kitabü'l-Hiyal adlı kitabında da bu konuyla ilgili bilgiler bulunabilir.

  56666== Cebir konusunda çalışmış Türk bilginleri ==

  Ali Kuşçu
  Cahit Arf
+ Yorum Gönder


cebir ile ilgili bilgiler,  cebir ile ilgili herşey,  cebir hakkında bilgi,  cebir ile ilgili bilmeceler,  cebirle ilgili bilgiler,  cebirle ilgili herşey